Co Polscy lekarze mówią o smogu?

Co Polscy lekarze mówią o smogu?
sm
30.03.2019, o godz. 8:23
czas czytania: około 2 minut
0

- W dniach, w których smog jest szczególnie duży, zwiększa się liczba udzielanych porad w poradniach, przyjęć w szpitalach czy leków kupowanych w aptekach - potwierdzają eksperci biorący udział w II Forum Antysmogowym, które odbywa się w Ustroniu. Spotkali się na nim specjaliści w dziedzinie medycyny, zarządzania systemem ochrony zdrowia, antysmogowi aktywiści oraz samorządowcy. Uczestnicy Forum szukają rozwiązań dla największych ośrodków miejskich, ale również gmin i powiatów.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Głównym tematem forum jest wpływ zanieczyszczonego powietrza na zdrowie mieszkańców, odpowiedzialność państwa względem narażonych na smog obywateli oraz propozycje legislacyjne, które mogłyby poprawić komfort życia i zdrowia Polaków.

Konferencja odbywa się w Ustroniu, które chociaż jest uzdrowiskiem, należy do miast szczególnie dotkniętych problemem niskiej emisji i smogu. Organizatorzy przypomnieli, że według danych GIOŚ mieszkańcy województwa śląskiego byli narażeni na nadmierne zanieczyszczenia powietrza średnio przez 72 dni, czyli prawie 1,5 roku. Województwo śląskie jest w tej kategorii na drugim miejscu, za województwem małopolskim.

– W dniach, w których smog jest szczególnie duży, zwiększa się liczba udzielanych porad w poradniach, przyjęć w szpitalach czy leków kupowanych w aptekach – powiedział prof. Paweł Buszman, kardiolog i prezes zarządu American Heart of Poland.

Z kolei prof. Bolesław Samoliński, kierownik Zakładu Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych i Alergologii z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przypomniał skąd bierze się problem. – To my jesteśmy źródłem zanieczyszczenia. Zanim człowiek wskrzesił ogień, jedynymi źródłami zanieczyszczeń były erupcje wulkanów czy pożary lasów. (…) Dziś szacuje się, że aż 80 proc. domów jednorodzinnych w Polsce ma piece z tzw. dolnym spalaniem – wyliczył.

Lekarze przypominają, że zanieczyszczenia powietrza powodują 24 proc. zgonów sercowo-naczyniowych, 25 proc. z powodu udaru mózgu i 29 proc. z powodu raka płuc. Z kolei na
zawały serca istotny wpływ ma PM 10, PM 2,5, dwutlenek siarki i dwutlenek azotu. Zanieczyszczenia powietrza utrudniają też skuteczną hospitalizację.

97 proc. mieszkańców żyjących w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców nie ma dostępu do czystego powietrza. Smog ma także znaczący wpływ na zdrowie dzieci. Ich płuca rozwijają się do ósmego roku życia. Częste infekcje oddechowe w tym okresie oznaczają trzykrotnie większe ryzyko poważnych chorób układu oddechowego i krążenia w przyszłości.

W pierwszej części konferencji, poświęconej diagnozie problemu, trochę nadziei przyniósł wykład Andrzeja Guły z Polskiego Alarmu Smogowego. – Jestem głęboko przekonany, że w najbliższym czasie, w ciągu pięciu lat, Polacy zaczną zmieniać nawyki i sposoby, w jaki ogrzewają budynki. Nie chcemy pozostawić ludzi samych w procesie transformacji, dlatego będziemy dalej działać tak, aby ci, którzy potrzebują wsparcia najbardziej, czyli ludzie najubożsi, takie wsparcie otrzymali – powiedział.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Smog i ochrona powietrza
css.php
Copyright © 2024