1 / 6

Teren wokół Ogrodu Wodnego na poznańskiej Cytadeli zazielenił się. Pojawiły się nowe nasadzenia kwiatów, a po środku uruchomiono fontannę. Jednak z uwagi na panującą pandemię póki co trysnęła ona tylko na próbę. Renowacja Ogrodu Wodnego możliwa była dzięki środkom pochodzącym z Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.

– To zwycięski projekt PBO, który składał w 2017 roku mój śp. mąż Andrzej. Żałuję, że nie możemy tego oglądać razem, ale i tak jestem szczęśliwa – mówi Halina Owsianna, radna miejska.

W miejscu zaniedbanego dołu, po dawnym stawie, obok ogrodu kwiatowego na terenie Cytadeli powstało oczko wodne z fontanną, Całość otoczona jest zadbaną roślinnością. Atrakcją, która ma przyciągać spacerowiczów do tego miejsca jest fontanna. Póki co nastąpiło tylko jej próbne uruchomienie. Fontanna po pełnym uruchomieniu będzie podświetlona na biało.

– W związku z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2, zgodnie z instrukcjami Głównego Inspektora Sanitarnego, nie zaleca się uruchamiania fontann, gdyż aerozol wodno-powietrzny może być dodatkowym nośnikiem wirusa. Musimy zatem jeszcze trochę poczekać, ale Ogród Wodny nawet bez wodotrysku będzie piękny przez cały sezon wegetacyjny – poinformował Zarząd Zieleni Miejskiej w Poznaniu.

Ogród Wodny położony jest nieopodal głównej alei noszącej obecnie nazwę al. 15 Pułku Ułanów Poznańskich (dawniej al. Republik). Wcześniej po środku niecki stała betonowa rzeźba Jerzego Sobocińskiego “Mewa” z końca lat 60. XX wieku. Była on w złym stanie technicznym i obecnie czeka na renowację.

Czytaj więcej

Skomentuj