Czerwona woda w Zubrzycy Górnej i w Krakowie

Czerwona woda w Zubrzycy Górnej i w Krakowie
R.G.
14.06.2024, o godz. 10:18
czas czytania: około 2 minut
0

W środę, 12 czerwca br., w Zubrzycy Górnej na Orawie (pow. nowotarski, woj. małopolskie), woda w rzece przybrała intensywny, czerwony kolor. Także w krakowskim potoku Rzewnym zaobserwowano podobne zjawisko. Małopolski Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska wydał komunikaty w sprawie zanieczyszczeń.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Na miejscu, w Zubrzycy Górnej, pracowali specjaliści z chemicznej grupy Państwowej Straży Pożarnej (PSP), a także strażacy z miejscowej OSP. Czynności w terenie podjęli również inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie. 

Sztab Kryzysowy w Jabłonce

W tych okolicznościach wójt gminy Jabłonka Stanisław Kasprzak zwołał sztab kryzysowy.

– Do tej pory nie wiemy, co było przyczyną nietypowego zabarwienia wody – informuje włodarz gminy Jabłonka. – Wojewódzki Inspektorat Środowiska wyklucza, że miało ono charakter chemiczny, że doszło do skażenia środowiska. Wszystkie współczynniki, czyli pH wody, temperatura, przepustowość, natlenienie wody pozostają w normie. Pobrane zostały też próbki w celu sprawdzenia, czy w wodzie nie pojawiły się substancje ropopochodne – dodaje wójt. 

Czerwona woda w potoku Rzewnym

Do podobnej sytuacji doszło też w Krakowie, gdzie w potoku Rzewnym woda przybrała czerwony kolor.

Jak informuje małopolski WIOŚ, inspektorzy po otrzymaniu zgłoszenia niezwłocznie udali się w teren w celu przeprowadzenia wizji i poboru próbek wody do badań. Na miejscu przeprowadzono oględziny i sporządzono dokumentację fotograficzną.

Inspektorzy potwierdzili, że zanieczyszczenie potoku czerwoną substancją występowało na odcinku około 1,3 kilometra  – od ulicy Zawiłej, aż do osiedla przy ulicy Borkowskiej i miejsca ujęcia potoku Rzewnego w zabudowany podziemny przepust.

Centralne Laboratorium Badawcze Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (CLB-GIOŚ), dokonało poboru próbek zanieczyszczonej wody powierzchniowej w dwóch punktach.

Kontrola JRG PSP

Ponadto, jeszcze przed przyjazdem inspektorów WIOŚ, strażacy ze specjalistycznej Jednostki Ratowniczo Gaśniczej (JRG6), Państwowej Straży Pożarnej z Krakowa przeprowadzili pomiary na obecność substancji chemicznych. JRG6 nie stwierdziło w wodzie żadnych niebezpiecznych substancji chemicznych zagrażających środowisku.

Dodatkowo, inspektorzy WIOŚ, tego samego dnia, w godz. 17:00-18:00 dokonali ponownych oględzin terenu wzdłuż potoku Rzewnego na wysokości ulicy Borkowskiej nr 3 oraz ulicy Biskupa Albina Małysiaka, gdzie o godzinie 17:50 pobrano próbkę wody powierzchniowej z potoku Rzewnego. W miejscu poboru nie było widocznego zanieczyszczenia.

Poszukiwania przyczyn i sprawców

Podczas przeprowadzonych działań nie zaobserwowano śniętych ryb, nie stwierdzono również występowania uciążliwości zapachowej. Sytuacja będzie nadal monitorowana m.in. w celu ustalenia potencjalnego sprawcy zanieczyszczenia.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024