15 ton śmieci w 12 dni. Wiosenne porządki w pasach drogowych w Gliwicach

Butelki po alkoholu, opony, elementy samochodów, a nawet części garderoby – takie „znaleziska” trafiają do worków podczas wiosennego sprzątania pasów drogowych w Gliwicach. W zaledwie 12 dni zebrano ok. 15 t odpadów. Problem nie polega na braku koszy czy kontenerów, lecz na… ludzkich nawykach.

Gawkowski: w ostatnich dniach doszło do nieudanego cyberataku na NCBJ

W ostatnich dniach doszło do cyberataku na Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ); polegał on na próbie przełamania zabezpieczeń, która została powstrzymana - przekazał w czwartek wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Dodał, że atak prawdopodobnie był kierowany z Iranu. Incydent nie wpłynął na bezpieczeństwo infrastruktury, a reaktor jądrowy MARIA pracuje bez zakłóceń.

Szlak wodny Pisa-Narew. 150 mln zł na nową atrakcję turystyczną

Ponad 150 mln zł będzie kosztowało utworzenie nowego wodnego szlaku turystycznego Pisa-Narew, który będzie przebiegał przez trzy województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie i mazowieckie. W ramach szlaku powstaną m.in. przystanie, miejsca odpoczynku, obsługi kajakarzy oraz kamperów.

Szczecin: Urzędnicy i naukowcy opracowali standardy zagospodarowania wód opadowych

Szczecin, idąc śladem Gdańska i Poznania, przygotował wytyczne dla projektantów, wykonawców oraz właścicieli nieruchomości, dotyczące efektywnego zatrzymywania deszczówki. Upowszechnienie tzw. małej retencji ma łagodzić skutki zmian klimatu, „schłodzić” przestrzeń publiczną i realnie zazielenić miasto. Nowe standardy to odpowiedź na coraz częstsze deszcze nawalne oraz okresy długotrwałej suszy.

Kraków: 35 mln zł na sprzęt do ochrony ludności i obrony cywilnej. Doposażenie MPO i Wodociągów Krakowskich

Kraków zrealizował zakupy nowoczesnego sprzętu za ponad 35 mln zł w ramach pierwszej edycji rządowego Programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej. Pozyskane fundusze pozwoliły na doposażenie miejskich spółek, takich jak MPO czy Wodociągi Krakowskie, w pojazdy i systemy łączności niezbędne w sytuacjach kryzysowych. Prezydent Aleksander Miszalski zapowiada, że w kolejnych etapach miasto będzie wnioskować o środki na budowę schronów w planowanym metrze.

Sąd: działania Miasta Otwock wobec spółki Amest Otwock niezgodne z dobrymi praktykami współpracy

Podejmowanie decyzji z naruszaniem zasad ładu korporacyjnego, obowiązujących w prawie spółek – tak zdaniem Sądu Apelacyjnego w Warszawie Miasto Otwock postępuje wobec Amest Otwock Sp. z o.o. Otwocki magistrat jest mniejszościowym właścicielem firmy. To kolejny wyrok, w którym sąd broni Spółkę przed działaniami Miasta.

Gminy rozliczają pierwsze miesiące systemu kaucyjnego. Do końca marca kluczowe raporty o odpadach

W polskich samorządach trwa właśnie jeden z najważniejszych momentów roku dla gospodarki odpadami. Do 31 marca gminy muszą złożyć roczne sprawozdania z gospodarowania odpadami komunalnymi, w których po raz pierwszy pojawią się dane z funkcjonującego już systemu kaucyjnego. Dla wielu urzędów to realny test – czy w nowych warunkach uda się utrzymać wymagane przez Unię Europejską poziomy recyklingu.

Emilia den Boer: Bioodpady mogą stać się źródłem energii dla miast

Rosnący strumień bioodpadów może przesądzić o osiągnięciu wymaganych poziomów recyklingu. Jednak – jak wskazują eksperci – Polska wciąż jest na początku drogi do budowy sprawnego systemu ich zagospodarowania. Barierą są nie tylko przepisy, ale też opór społeczny i niedostateczna infrastruktura.

Dlaczego opłaty za wywóz śmieci schodzą na dalszy plan? Oto hierarchia domowych wydatków Polaków

W obliczu rosnących kosztów utrzymania nieruchomości, polskie gospodarstwa domowe wypracowały specyficzny model zarządzania kryzysowego. W dobie napiętych budżetów płatnicy przestali traktować wszystkie zobowiązania z jednakową powagą, dokonując świadomej selekcji rachunków. W tym systemie opłata za wywóz odpadów stała się swoistym „bezpiecznikem” – to wydatek, który zostaje „wyłączony” lub odłożony na później, gdy kończą się środki na koncie.

NFOŚiGW: 1,4 mld zł z KPO na modernizację sieci PGE Dystrybucja

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisał siedem umów z PGE Dystrybucja na modernizację i rozwój infrastruktury elektroenergetycznej. Wartość dofinansowania z Krajowego Planu Odbudowy wynosi niemal 1,4 mld zł, a całkowita wartość projektów sięga blisko 2,3 mld zł.