Miłkowska (Bioveradi): Selektywnie zbieramy tylko połowę bioodpadów [WIDEO]

Wciąż jedynie połowę bioodpadów udaje nam się zebrać selektywnie. - Reszta z nich ląduje w większości przypadków w tzw. czarnym worku, a to generuje koszty - mówi Beata Waszczyłko-Miłkowska z Bioveradi. To również duża strata dla gmin, które obecnie walczą o każdy punkt procentowy poziomów recyklingu. Bioodpady mogą być decydujące dla ich osiągnięcia. Rozmowa poprzedza 3. Konferencję "Odpady ulegające biodegradacji" wydawnictwa Abrys.

Mafia śmieciowa, pseudokibice, „czerwone wody” i fałszywe KPO. 140 osób podejrzanych i 56 miejsc porzucenia odpadów

140 podejrzanych, 56 składowisk toksyn i miliard złotych strat – to bilans śledztwa przeciwko mafii śmieciowej prowadzonego przez prokuraturę w Katowicach. Tylko w lutym 2026 roku służby przejęły mienie warte miliony złotych, uderzając w transportowy kręgosłup grupy. Ujawniamy, jak przestępcy łączyli "zbrodnię vatowską" z brutalną siłą pseudokibiców, by zarabiać na nielegalnych odpadach kosztem bezpieczeństwa państwa.

BWRX-300 w grze o drugą elektrownię jądrową w Polsce

Orlen Synthos Green Energy chce dopuścić reaktor BWRX-300 do przetargu na budowę drugiej elektrowni jądrowej w Polsce. Spółka skierowała do Ministerstwa Energii wniosek o włączenie tej technologii do dialogu konkurencyjnego w ramach aktualizowanego Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ).

Motyka w USA: Polska wzmacnia pozycję gazowego hubu regionu

Polska chce być kluczowym ogniwem transatlantyckiego bezpieczeństwa energetycznego. Podczas szczytu Transatlantic Gas Security Summit w Waszyngtonie minister energii Miłosz Motyka podkreślał rolę naszego kraju jako regionalnego centrum dystrybucji LNG oraz strategicznego partnera Stanów Zjednoczonych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Śląskie: bielskie MZK buduje stację ładowania autobusów elektrycznych

Budowę stacji ładowania autobusów elektrycznych rozpoczął w swojej zajezdni bielski Miejski Zakład Komunikacyjny. Przedstawiciel przewoźnika Michał Gąsior podał w poniedziałek, że inwestycja warta 8,5 mln zł przyspieszy rozwój elektromobilności w spółce.

Rekord przyłączeń magazynów energii i OZE w sieci Energa Operator

Ponad 300 dużych magazynów energii z warunkami przyłączenia i blisko 2,5 GW nowych OZE – 2025 rok okazał się rekordowy dla Energa Operator. Spółka wskazuje, że skokowy wzrost to efekt intensywnych inwestycji w rozbudowę, modernizację i cyfryzację sieci.

Wrocław zainwestuje 260 mln zł w remont budynków komunalnych

Tegoroczny budżet na remonty budynków komunalnych i tych, w których Gmina Wrocław jest udziałowcem to 260 mln zł - poinformowały władze miasta. To część programu rewitalizacji, który zakłada, że miasto do 2031 r. przeprowadzi prace o wartości 1,5 mld zł.

Polski Kongres Klimatyczny 2026 – miejsce, gdzie zapadają decyzje inwestycyjne

Zielona transformacja to dziś nie kierunek strategiczny, lecz największy i najszybciej rozwijający się rynek inwestycyjny w Polsce. Wartość projektów planowanych w energetyce, przemyśle, infrastrukturze i sektorze finansowym liczona jest w setkach miliardów złotych. To przestrzeń, w której realnie kształtują się nowe łańcuchy dostaw, modele finansowania i przewagi konkurencyjne gospodarki.

„Magazynowanie powietrza”. Jak internauci oceniają system kaucyjny?

W ostatnich miesiącach system kaucyjny stał się jednym z najbardziej widocznych tematów w polskich mediach. Od momentu jego wprowadzenia w październiku o nowych zasadach zwrotu opakowań powstało blisko 99,3 tys. publikacji, których łączny zasięg przekroczył 849,3 mln potencjalnych kontaktów z przekazem. Oznacza to, że statystyczny odbiorca mógł się zetknąć z informacją o wdrożonym systemie średnio 26 razy. Dane Instytutu Monitorowania Mediów (IMM) pokazują, że nowa ustawa zainicjowała szeroką debatę społeczną, w której – mimo słusznego, ekologicznego celu – nadal przeważają głosy krytyczne.

Szewczyk (“Orli Staw”): Budujmy biogazownie komunalne… ale z głową! [WIDEO]

- Budujmy biogazownie komunalne! Róbmy to jednak z głową, po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw - przekonuje Piotr Szewczyk. Zdaniem eksperta najważniejsze jest zorganizowanie zbiórki w taki sposób, by bioodpady trafiały do zakładu bez zanieczyszczeń, a wsadu do biogazowni było pod dostatkiem. Rozmowa poprzedza 3. Konferencję "Bioodpady ulegające biodegradacji", którą wydawnictwo Abrys zorganizuje od 3 do 5 marca w Olsztynie.