Reklama

ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]

Deszcz w służbie miasta. Gliwice inwestują w błękitno-zieloną infrastrukturę

Deszcz w służbie miasta. Gliwice inwestują w błękitno-zieloną infrastrukturę
jw
02.10.2025, o godz. 9:49
czas czytania: około 2 minut
0

Gliwice ruszają z budową systemu retencji wód opadowych w dzielnicy Bojków. Inwestycja, realizowana przez PWiK z udziałem funduszy unijnych, ma chronić przed skutkami zmian klimatu, wspierać lokalną bioróżnorodność i edukować mieszkańców.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b ECOMONDO [01.06-30.06.26]

Czy deszcz może stać się sprzymierzeńcem miasta? Gliwice odpowiadają twierdząco, podpisując umowę z Przedsiębiorstwem Budowlano-Melioracyjnym „TOLOS” na realizację zadania inwestycyjnego nr 9 w ramach projektu wspieranego przez Unię Europejską – budowy w dzielnicy Bojków systemu zrównoważonego gospodarowania wodami opadowymi.

Projekt realizowany jest przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Gliwicach z udziałem Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko (FEnIKS). Cała umowa o dofinansowanie obejmuje 12 zadań wycenianych na 109,3 mln zł brutto, z czego ponad 68,6 mln zł pochodzi z Unii Europejskiej. Sam kontrakt na zadanie nr 9 to 21,96 mln zł brutto, przy dofinansowaniu unijnym w wysokości 13,7 mln zł. Czas na realizację – do końca października 2027 r.

Co powstanie?

Inwestycja obejmie budowę kanalizacji deszczowej w rejonie ul. Siennej i Bojkowskiej w Bojkowie i została podzielona na dwa obszary:

  • południowy – budowa sieci kanalizacji deszczowej, w tym podziemnych zbiorników retencji kanałowej. Rurociągi o średnicach nawet 3 m będą przechwytywać i magazynować wody opadowe i roztopowe.
  • północny – budowa sieci kanalizacji deszczowej oraz rowu retencyjnego o długości 210 m i pojemności 4200 m³ .

Łącznie zaplanowano:

  • 1,5 km nowych rurociągów,
  • pojemność retencyjną 8888 m³ – to tyle, ile mieści ok. 3,5 basenu olimpijskiego albo prawie 90 dużych cystern kolejowych,
  • powierzchnię rowu retencyjnego 4757 m² – czyli obszar większy niż pół boiska piłkarskiego.

Retencja w służbie przyrody i mieszkańców

Nowa infrastruktura nie ograniczy się do funkcji inżynieryjnych. Zbiorniki i rów retencyjny staną się również przestrzenią wspierającą lokalną bioróżnorodność. Powstaną miejsca sprzyjające retencji terenowej, a przy nich tablice informacyjne i elementy edukacyjne, aby mieszkańcy mogli lepiej zrozumieć rolę błękitno-zielonej infrastruktury.

– Każda kropla deszczu, którą uda się zatrzymać i mądrze zagospodarować, zwiększa bezpieczeństwo i komfort życia mieszkańców. To inwestycja w zielono-niebieską infrastrukturę, ale przede wszystkim w przyszłość Gliwic – bardziej odpornych na skutki zmian klimatu i jednocześnie przyjaznych naturze. Współfinansowanie z programu FEnIKS pokazuje, że potrafimy sięgać po europejskie środki na projekty, które mają realną wartość dla miasta i jego mieszkańców – komentuje prezydent Gliwic Katarzyna Kuczyńska-Budka.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ad2 pk plus [od 02.09.25]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 KGO kompleksowa 2026 [02.06.-02.09.26]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d odpady z kanalizacji webinar [22.06-14.07.26]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2026