Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Dubaj chce holować góry lodowe z Antarktydy

Dubaj chce holować góry lodowe z Antarktydy
ko
25.09.2018, o godz. 8:37
czas czytania: około 2 minut
0

Firma inżynieryjna z Dubaju chce holować góry lodowe Antarktydy, by zapewnić wodę w najbardziej suchych obszarach świata. Mają mieć od 600 m do 2 km długości i ważyć ok. 100 mln ton.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Abdulla Alshehi, założyciel firmy National Advisor Bureau (NABL) mówił w wywiadzie dla NBC News o wstępnych założeniach projektu. – Jeśli odniesiemy sukces, może to rozwiązać jeden z największych problemów na świecie – powiedział.

Szybki rozwój Dubaju, najbardziej zaludnionego miasta w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, sprawia, że zmaga się on z deficytem wody. Miasto zbudowane na pustyni ma liczyć ok. 3,5 mln ludzi w 2030 r., o milion więcej niż obecnie. W Dubaju podejmuje się próby odsalania wód podziemnych lub produkuje wodę z wilgoci atmosferycznej. Jednak technologie te są nadal zbyt kosztowne i nie na tyle efektywne, by wytworzyć wystarczającą ilość wody.

Według danych NBC prywatni inwestorzy zainwestowali w projekt holowania gór lodowych ok. 60 mln dolarów. Firma rozpoczyna badanie pilotażowe w listopadzie, chce sprawdzić wykonalność projektu dotyczącego unoszenia góry lodowej.

Firma chce wykorzystać zdjęcia satelitarne w celu znalezienia odpowiedniej góry lodowej, a następnie ją holować do Australii lub Południowej Afryki i stamtąd dalej. Chce użyć do tego wielu statków, ale również dominujących prądów oceanicznych. Alshehi powiedział NBC, że nawet jeśli 30 proc. góry lodowej rozpuści się w trakcie podróży, nadal będzie w stanie zapewnić od 100 do 200 mln metrów sześciennych słodkiej wody – a to wystarczy  na zaspokojenie potrzeb miliona ludzi przez pięć lat.

Jednak w planie jest mało szczegółów: firma nie wie dokładnie, jak zdobędzie góry lodowe, w jaki sposób będą one przechowywane, nie wiadomo też jak zamierza sprzedać wodę rządowi ZEA.

Alshehi ma jednak nadzieję, że dostarczenie góry do Dubaju otworzy drogę do podobnych przedsięwzięć w innych regionach świata, takich jak Indie, Afryka Południowa i Arabia Saudyjska. Według Światowego Forum Ekonomicznego ok. 4 mld ludzi na całym świecie ma trudności z dostępem do bezpiecznej wody pitnej.

źródło:www.businessinsider.com

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ad3b WODKAN TI-MA [27.05 – 09.06.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024