400 tys. zł, czyli dwa razy więcej niż pierwotnie zakładano, przeznaczą Suwałki na dotacje dla mieszkańców, którzy chcą wymienić piec węglowy.

Wnioskodawcy otrzymają pieniądze na podłączenie do sieci ciepłowniczej, gazowej lub wymianę starego pieca węglowego na nowy, bardziej ekologiczny. W czasie naboru prowadzonym w 2019 r. złożono 109 wniosków, źródła ciepła zostaną wymienione w 100 budynkach.

Duże zainteresowanie

Na realizację programu w budżecie Suwałk na 2019 r. zaplanowano 200 tys. zł. – Świadczy to o tym, że mieszkańcy Suwałk chętnie korzystają z tych dotacji. Ostatecznie zakwalifikowano aż 100 wniosków spełniających warunki programu. Łączna kwota dotacji to 419 tys. zł – poinformował Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.

Do sieci obsługiwanej przez miejscowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej ma podłączyć się 20 właścicieli budynków, w tym cztery wspólnoty mieszkaniowe. 70 zamierza przejść na ogrzewanie gazowe, kolejnych 10 wymieni piec węglowy na nowe źródło ciepła na paliwo stałe.

200 pieców w trzy lata

Program dotacji do wymiany pieców działa w Suwałkach (liczących 70 tys. mieszkańców) od trzech lat. Do tej pory 201 domach wymieniono stare zużyte piece na urządzenia bardziej ekologiczne. Największą popularnością cieszą się przyłącza do sieci gazowej. Do do tej pory swoje piece podłączyło do niej 102 właścicieli. 49 domów podłączono sieci PEC, w 50 zabudowaniach wymieniono piece na bardziej proekologiczne. W sumie, w ramach dotacji miasto przekazało na ten cel ponad 657 tys. zł.

Wcześniej właściciele domów jednorodzinnych mogli otrzymać maksymalnie 3 tys. zł, a wspólnoty mieszkaniowe 10 tys. zł. Obecnie, po wprowadzeniu zmian do programu, będzie to odpowiednio od 3-6 tys. zł (wysokość dotacji uwzględnia kryterium dochodowe) oraz 15 tys. zł.

Źródło: UM Suwałki

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj