Dziś, 17 maja 2023 r., w Ministerstwie Infrastruktury odbyło się kolejne posiedzenie zespołu doradczego do spraw zaopatrzenia ludności w wodę i odprowadzania ścieków, którego przedmiotem było wypracowanie propozycji rozwiązań legislacyjnych usprawniających procedurę zatwierdzania taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków.
Spotkanie z udziałem przedstawicieli MI
W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury, Związku Miast Polskich i Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie.
Związek reprezentowany był przez prawników Kancelarii Radców Prawnych Zygmunt Jerzmanowski i Wspólnicy sp. k. – Łukasza Ciszewskiego i Mateusza Farona, którzy przedstawili przygotowany przez zespół Kancelarii projekt zmiany ustawy.
Uproszczony tryb zmiany
Założeniem nowelizacji jest wprowadzenie nowego, uproszczonego trybu zmiany taryf. W odróżnieniu od procedury skrócenia czasu obowiązywania taryf, którego podstawą prawną jest art. 24j u.z.z.w., nowy instrument służyłby do szybkiej zmiany aktualnych taryf, bez konieczności jednoczesnego ustalania taryf na nowy trzyletni okres.
Taryfy zachowywałyby zatem dotychczasowy okres obowiązywania, lecz następowała aktualizacja cen i stawek opłat za wodę i ścieki.
Podjęto merytoryczną dyskusję
Spotkanie miało charakter merytoryczny i pozwoliło, w drodze dyskusji wyeliminować zasadniczą część kwestii problemowych. Kolejna wersja dokumentu zostanie przygotowana Kancelarię Radców Prawnych Zygmunt Jerzmanowski i Wspólnicy sp. k. i przedłożona Ministerstwu w imieniu Związku Miast Polskich jeszcze w tym tygodniu.
Natomiast Decyzja kierunkowa Ministerstwa dotycząca podjęcia prac legislacyjnych oczekiwana jest do końca maja.
Rysuje się zatem szansa na usprawnienie procesu dostosowywania taryf do zmieniających się warunków ekonomicznych, która pozwoli ograniczyć zagrożenie zapaści finansowej w branży.
Komentarze (0)