Dzięki polskim cysternom ukraińskiej ludności dostarczono ponad 735 ton wody

Dzięki polskim cysternom ukraińskiej ludności dostarczono ponad 735 ton wody
MŁ/PAP
26.06.2023, o godz. 12:13
czas czytania: około 2 minut
0

Dzięki polskim cysternom ukraińskiej ludności dostarczono ponad 735 ton wody - podało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Sprzęt od Państwowej Straży Pożarnej został przekazany Ukrainie po wysadzeniu przez Rosjan tamy na Dnieprze.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

MSWiA opublikowało w poniedziałek na Twitterze nagranie, które pokazuje pomoc udzielaną ludności cywilnej na Ukrainie z wykorzystaniem cystern od polskich strażaków.”Dzięki polskiej pomocy ukraińscy ratownicy codziennie dostarczają wodę dla ludności regionu Chersoń, wykorzystując podarowane im przez @KGPSP cysterny” – podkreśliło MSWiA.


Od początku działań, czyli od przeszło dwóch tygodni, dostarczono w ten sposób ponad 735 ton wody. Rzecznik PSP brygadier Karol Kierzkowski wyjaśnił, że 516 ton to woda pitna. Pozostała ilość to woda przeznaczona do celów sanitarnych. Tylko w niedzielę do mieszkańców dowieziono 45 ton wody, w tym 36 ton wody pitnej.

Przekazano cysterny oraz pompy

Szef MSWiA Mariusz Kamiński przekazanie sprzętu na Ukrainę zapowiedział 7 czerwca. Powodem była dramatyczna sytuacja ludności cywilnej po wysadzeniu przez Rosję zapory na Dnieprze. W kolejnych dniach Ukraina otrzymała od PSP w sumie dziesięć cystern o pojemności 18 tys. litrów, a także 10 pomp wysokiej wydajności około 12 tys. litrów na minutę każda. Na Ukrainę trafił również kontener przeciwpowodziowy z dwiema łodziami.

Władze Ukrainy powiadomiły 6 czerwca, że wojska rosyjskie wysadziły zaporę na Dnieprze w Nowej Kachowce, tworzącej rozciągający się na 240 km Zbiornik Kachowski. Zlokalizowana na zaporze hydroelektrownia została zniszczona. Woda zalała kilkadziesiąt miejscowości, powodując katastrofę humanitarną i ekologiczną. Sztuczny Zbiornik Kachowski, kluczowy dla regulacji i zaopatrzenia regionu w wodę, niemal całkiem wysechł.

Strona ukraińska zawnioskowała w tej sytuacji o pomoc rzeczową za pośrednictwem Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego (ERCC) w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności, do którego została włączona w kwietniu br. Od 2022 roku w dążeniach do wstąpienia do UMOL Ukrainę wspierała Polska i kraje bałtyckie.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do #PomagamUkrainie
css.php
Copyright © 2024