👨🚒💦 Dzięki polskiej pomocy ukraińscy ratownicy codziennie dostarczają wodę dla ludności regionu Chersoń, wykorzystując podarowane im przez @KGPSP cysterny 🇵🇱🤝🇺🇦
❗️ Od początku działań dostarczono ponad 7⃣3⃣5⃣ ton wody.pic.twitter.com/kx7alBoaUS
— MSWiA 🇵🇱 (@MSWiA_GOV_PL) June 26, 2023
Od początku działań, czyli od przeszło dwóch tygodni, dostarczono w ten sposób ponad 735 ton wody. Rzecznik PSP brygadier Karol Kierzkowski wyjaśnił, że 516 ton to woda pitna. Pozostała ilość to woda przeznaczona do celów sanitarnych. Tylko w niedzielę do mieszkańców dowieziono 45 ton wody, w tym 36 ton wody pitnej.
Przekazano cysterny oraz pompy
Szef MSWiA Mariusz Kamiński przekazanie sprzętu na Ukrainę zapowiedział 7 czerwca. Powodem była dramatyczna sytuacja ludności cywilnej po wysadzeniu przez Rosję zapory na Dnieprze. W kolejnych dniach Ukraina otrzymała od PSP w sumie dziesięć cystern o pojemności 18 tys. litrów, a także 10 pomp wysokiej wydajności około 12 tys. litrów na minutę każda. Na Ukrainę trafił również kontener przeciwpowodziowy z dwiema łodziami.
Władze Ukrainy powiadomiły 6 czerwca, że wojska rosyjskie wysadziły zaporę na Dnieprze w Nowej Kachowce, tworzącej rozciągający się na 240 km Zbiornik Kachowski. Zlokalizowana na zaporze hydroelektrownia została zniszczona. Woda zalała kilkadziesiąt miejscowości, powodując katastrofę humanitarną i ekologiczną. Sztuczny Zbiornik Kachowski, kluczowy dla regulacji i zaopatrzenia regionu w wodę, niemal całkiem wysechł.
Strona ukraińska zawnioskowała w tej sytuacji o pomoc rzeczową za pośrednictwem Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego (ERCC) w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności, do którego została włączona w kwietniu br. Od 2022 roku w dążeniach do wstąpienia do UMOL Ukrainę wspierała Polska i kraje bałtyckie.
Komentarze (0)