Samorząd stołecznego miasta Warszawy przyłączył się do obchodów Europejskiego Tygodnia Mobilności. Stąd też zachęta adresowana do Warszawiaków by jutro (22 września br.), pozostawili swoje auta w garażach lub na parkingach. Stołeczny magistrat rekomenduje natomiast korzystanie z usług Warszawskiego Transportu Publicznego, w którym tego dnia nie trzeba będzie kasować biletów.

Jak informuje w specjalnym komunikacie Urząd m. st. Warszawy: „Dzień bez Samochodu może być doskonałą okazją do przekonania się, jak komfortowa jest stołeczna komunikacja publiczna. Warto więc udać się na przystanek i sprawdzić, że autobus, tramwaj, metro albo pociąg dowiozą nas tak samo sprawnie do celu, a dodatkowo zadbamy o środowisko, zaoszczędzimy pieniądze, możemy poczytać książkę i nie musimy się martwić o miejsce do parkowania”.

Przejazd bez biletu

Warszawski Ratusz zachęca do korzystania z komunikacji miejskiej, dlatego w czwartek, 22 września od godz. 00:00 do godz. 23:59, wsiadając do warszawskiego autobusu, tramwaju, metra lub pociągu Szybkiej Kolei Miejskiej nie trzeba będzie mieć biletu. Kasowniki oraz opcja zakupu biletów papierowych w pojazdowych automatach biletowych zostaną wyłączone. Otwarte będą również bramki metra.

Natomiast tych użytkowników dróg, którzy jednak z takich czy innych przyczyn, wsiądą do samochodu, Warszawa zachęca do przesiadki do transportu publicznego. Tego dnia, ze wszystkich parkingów P+R będzie można korzystać bezpłatnie. Pracownicy ZTM zapewnią swobodny wjazd i wyjazd z obiektów.

Koleje Mazowieckie i WKD

Z okazji Dnia bez Samochodu swoją specjalną ofertę przygotowały także Koleje Mazowieckie i Warszawska Kolej Dojazdowa. Bezpłatna podróż będzie możliwa we wszystkich pociągach i autobusach komunikacji zastępczej KM na obszarze ograniczonym stacjami: Skierniewice, Kutno, Sierpc, Działdowo, Ostrołęka, Szulborze Wielkie, Czeremcha, Łuków, Dęblin, Skarżysko-Kamienna, Drzewica oraz w autobusach KM na odcinku Modlin – Lotnisko Modlin.

W pociągach Warszawskiej Kolei Dojazdowej prawo do bezpłatnych przejazdów przysługiwać będzie na przejazdy wszystkimi pociągami i autobusami zastępczymi, niezależnie od relacji i czasu podróży.


Kraków. W czwartek bezpłatna komunikacja miejska; Koleje Małopolskie przygotowały bilet za złotówkę


Europejski Tydzień Mobilności

Dzień bez Samochodu kończy Europejski Tydzień Mobilności, który każdego roku przypada w dniach 16–22 września. To cykliczne przedsięwzięcie Komisji Europejskiej promujące zrównoważoną mobilność miejską, a także zmianę zachowań komunikacyjnych z naciskiem na wybór transportu zbiorowego i innych inteligentnych i przyjaznych środowisku naturalnemu rozwiązań.

 

Czytaj więcej

Skomentuj