Reklama

envicon 2023 ad1a

Dzień bez samochodu w Warszawie

Dzień bez samochodu w Warszawie
R.G.
21.09.2022, o godz. 15:02
czas czytania: około 2 minut
0

Samorząd stołecznego miasta Warszawy przyłączył się do obchodów Europejskiego Tygodnia Mobilności. Stąd też zachęta adresowana do Warszawiaków by jutro (22 września br.), pozostawili swoje auta w garażach lub na parkingach. Stołeczny magistrat rekomenduje natomiast korzystanie z usług Warszawskiego Transportu Publicznego, w którym tego dnia nie trzeba będzie kasować biletów.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Jak informuje w specjalnym komunikacie Urząd m. st. Warszawy: „Dzień bez Samochodu może być doskonałą okazją do przekonania się, jak komfortowa jest stołeczna komunikacja publiczna. Warto więc udać się na przystanek i sprawdzić, że autobus, tramwaj, metro albo pociąg dowiozą nas tak samo sprawnie do celu, a dodatkowo zadbamy o środowisko, zaoszczędzimy pieniądze, możemy poczytać książkę i nie musimy się martwić o miejsce do parkowania”.

Przejazd bez biletu

Warszawski Ratusz zachęca do korzystania z komunikacji miejskiej, dlatego w czwartek, 22 września od godz. 00:00 do godz. 23:59, wsiadając do warszawskiego autobusu, tramwaju, metra lub pociągu Szybkiej Kolei Miejskiej nie trzeba będzie mieć biletu. Kasowniki oraz opcja zakupu biletów papierowych w pojazdowych automatach biletowych zostaną wyłączone. Otwarte będą również bramki metra.

Natomiast tych użytkowników dróg, którzy jednak z takich czy innych przyczyn, wsiądą do samochodu, Warszawa zachęca do przesiadki do transportu publicznego. Tego dnia, ze wszystkich parkingów P+R będzie można korzystać bezpłatnie. Pracownicy ZTM zapewnią swobodny wjazd i wyjazd z obiektów.

Koleje Mazowieckie i WKD

Z okazji Dnia bez Samochodu swoją specjalną ofertę przygotowały także Koleje Mazowieckie i Warszawska Kolej Dojazdowa. Bezpłatna podróż będzie możliwa we wszystkich pociągach i autobusach komunikacji zastępczej KM na obszarze ograniczonym stacjami: Skierniewice, Kutno, Sierpc, Działdowo, Ostrołęka, Szulborze Wielkie, Czeremcha, Łuków, Dęblin, Skarżysko-Kamienna, Drzewica oraz w autobusach KM na odcinku Modlin – Lotnisko Modlin.

W pociągach Warszawskiej Kolei Dojazdowej prawo do bezpłatnych przejazdów przysługiwać będzie na przejazdy wszystkimi pociągami i autobusami zastępczymi, niezależnie od relacji i czasu podróży.


Kraków. W czwartek bezpłatna komunikacja miejska; Koleje Małopolskie przygotowały bilet za złotówkę


Europejski Tydzień Mobilności

Dzień bez Samochodu kończy Europejski Tydzień Mobilności, który każdego roku przypada w dniach 16–22 września. To cykliczne przedsięwzięcie Komisji Europejskiej promujące zrównoważoną mobilność miejską, a także zmianę zachowań komunikacyjnych z naciskiem na wybór transportu zbiorowego i innych inteligentnych i przyjaznych środowisku naturalnemu rozwiązań.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2023