1 / 2

W trzech ciepłowniach powstaną opalane gazem zespoły kogeneracyjne. Oprócz ciepła będą również produkować prąd. Moc każdego z nich wyniesie 1,5 MW. Trzy inwestycje realizowane w ciągu czterech lat będą kosztować 29 mln zł.

Komunalne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Bydgoszczy wybuduje trzy nowe elektrociepłownie w regionie. Poprawi to jakość powietrza. Więcej mieszkańców będzie mogło korzystać z czystej energii i to z sieci cieplnej, co jest rozwiązaniem najbardziej ekologicznym i najbardziej komfortowym.

Spółka postanowiła zmniejszyć zużycie energii pochodzącej ze spalania miału węgla kamiennego poprzez budowę elektrociepłowni zasilanych gazem ziemnym. Inwestycja realizowana na Osowej Górze w Bydgoszczy, w Nakle nad Notecią oraz Szubinie pozwoli na wyprodukowanie ekologicznego ciepła na potrzeby centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.

Prąd i ciepło jednocześnie, więc taniej!

Projekt zakłada budowę silników gazowych, które podczas spalania w procesie tzw. kogeneracji wytwarzają jednocześnie energię cieplną oraz energię mechaniczną, która zamieniana jest na energię elektryczną, a ta z kolei wykorzystywana jest na potrzeby własne przedsiębiorstwa, które nie musi jej kupować z zewnątrz.

Inwestycje znacząco obniżą zużycie energii pochodzącej z węgla kamiennego, co wpłynie na ograniczenie emisji dwutlenku węgla i szkodliwych pyłów do atmosfery, znacznie poprawi jakość powietrza i będzie istotnym narzędziem do walki ze smogiem.

– Liczymy, że wyniku realizacji tych trzech inwestycji do atmosfery wyemitujemy ponad 30 tys. ton mniej dwutlenku węgla – powiedział Andrzej Baranowski, prezes Komunalnego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Bydgoszczy.

Co warte podkreślenia, projekt jest realizowany w odpowiedzi na wymogi Unii Europejskiej w kierunku modernizacji elektrociepłowni tak, aby zmniejszyły one szkodliwą emisję do atmosfery. Instalacje realizowane dla KPEC Bydgoszcz mogą więc wyznaczać kierunek dla innych dostawców ciepła i energii elektrycznej, takich jak kotłownie i jednostki administracji publicznej.

Realizacja potrwa cztery lata

Pierwsza instalacja powstanie w Szubinie (wrzesień 2019r.), a kolejne zespoły kogeneracyjne powstaną w Nakle nad Notecią(sierpień 2020 r.) oraz Osowej Górze w Bydgoszczy (marzec 2022 r.). Inwestycja będzie zrealizowana przez Firmę Eneria.

Inwestycje realizowane w ciągu czterech lat będą kosztować ponad 29 mln zł. Współfinansowane będą z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

W Bydgoszczy spółka KPEC dostarcza ciepło do około 50% budynków. Są to obiekty budownictwa jedno- i wielorodzinnego, zakładów przemysłowych, firm oraz instytucji użyteczności publicznej. W ciepłowniach spalany jest węgiel wysokoenergetyczny o obniżonej zawartości siarki i popiołu, co wpływa na ograniczanie emisji zanieczyszczeń do atmosfery.

Nowoczesne rozwiązania technologiczne (np. wyposażenie kotłów w tzw. baterie cyklonów lub filtry workowe – pozwoliło obniżyć emisję pyłów do powietrza oraz zredukować emisję gazów cieplarnianych (przede wszystkim dwutlenku węgla). Wiosną 2018 roku Spółka uruchomiła proekologiczny program „Ciepło bez smogu”.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj