Wzrastająca liczba nielegalnych wysypisk odpadów, wprowadzenie systemu selektywnej zbiórki bioodpadów, zła jakość surowca (szczególnie w zabudowie wielorodzinnej), wdrażanie segregacji odpadów z podziałem na pięć frakcji. W zakresie gospodarki odpadami gminy borykają się z wieloma problemami, które powinny być przedmiotem działań edukacyjnych.
Opole może pochwalić się nowatorskim system do oceny dokładnego rozkładu zanieczyszczeń powietrza. To autorskie i unikatowe rozwiązanie jest pierwszym tego typu systemem w Polsce, a może nawet i na świecie. W programie ochrony jakości powietrza w tym mieście czynny udział bierze również firma Abrys, koordynując kampanię edukacyjną „Czyste powietrze – oddech dla Opola”.
Zieleń nie tylko urozmaica krajobraz i wpływa na estetykę miast, ale również poprawia jakość powietrza. Drzewa pochłaniają m.in. dwutlenek węgla, tlenki azotu i dwutlenek siarki, a także pyły rozprzestrzeniające się wraz z dymem oraz powstające w wyniku ścierania nawierzchni dróg i opon.
Rozpoczęto realizację ogrodu terapeutycznego przy Zespole Szkół Specjalnych nr 105 w Poznaniu. Ogród zostanie stworzony według projektu Joanny Guzary, tegorocznej laureatki konkursu „Inspiracje w Przestrzeni”.