W ciągu ostatniego roku oddano do użytku ponad 80 tys. nowych mieszkań, o 17,2 proc. więcej niż w poprzednich 12 miesiącach – wynika z analizy Home Broker.

Deweloperzy oddali do użytkowania w ostatnim roku ponad 80 tys. lokali (kwiecień 2016 – marzec 2017). W tym samym okresie uzyskali 118,5 tys. pozwoleń na budowę kolejnych.

Analityk Home Broker Marcin Karsoń przypomina, że to wartość najwyższa od wiosny 2008 roku, kiedy to pozwoleń było 119,5 tys., czyli zaledwie o tysiąc sztuk więcej. Dodaje, że w porównaniu rok do roku, pozwoleń wydano ponad 20 proc. więcej.

W ostatnim roku działający na polskim rynku deweloperzy rozpoczęli budowę 92,2 tys. mieszkań. – Biorąc pod uwagę 12-miesięczne okresy (takie podejście pozwala zminimalizować wpływ sezonowości na statystykę), jest to wartość najwyższa w historii – zaznacza analityk Home Broker.

Krasoń uważa, że rok 2017 może być równie dobry, jak poprzedni. – W samym tylko marcu tego roku deweloperzy rozpoczęli ponad 9 tys. nowych budów, oddali do użytkowania 6621 lokali i uzyskali 11 940 pozwoleń na budowę kolejnych – przytacza w analizie opracowanej na podstawie danych GUS.

Jego zdaniem, zagrożeniem dla liczby budowanych mieszkań może być wzrost rekordowo niskich stóp procentowych. – W Warszawie 60-70 proc. nowych mieszkań jest kupowanych za gotówkę. Jeżeli oprocentowanie w bankach wzrośnie, ludzie zostawią pieniądze na lokatach i ruch na rynku nieruchomości ustabilizuje się – powiedział Karsoń PAP.

Krasoń dodał, że program Mieszkanie Plus nie spowoduje dużych zmian na rynku nowych mieszkań deweloperskich. – Ludzi, do których skierowany jest program Mieszkanie Plus, w większości nie stać na zakup mieszkania za gotówkę – wyjaśnił PAP.

Źródło: Kurier PAP

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj