Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin wspólnie z firmą Valmet Technologies Oy zaprojektują i wykonają przebudowę węglowego kotła na biomasowy. Koszt inwestycji to niemal 90 mln zł.

Umowę podpisali ZE PAK i Valmet Technologies Oy. Dotyczy ona przebudowy kotła węglowego K-7, zlokalizowanego na terenie elektrowni Konin na kocioł fluidalny typu BFB wykorzystujący biomasę, ze stacjonarnym, bąbelkowym złożem fluidalnym.

Wartość podpisanego kontraktu to 89,8 mln zł, a termin realizacji wyniesie 18 miesięcy.

W rezultacie modernizacji instalacja o mocy 50 MW będzie produkowała energię elektryczną oraz pełniła funkcję rezerwową dla działającego już obecnie bloku biomasowego zasilającego miasto Konin w ciepło.

– Przebudowa kotła K-7 stanowi główny element całego projektu polegającego na dostosowaniu instalacji wykorzystywanej uprzednio do produkcji energii elektrycznej z węgla brunatnego do spalania biomasy. Szacunkowy całkowity łączny koszt projektu wynosi ok. 180 mln zł – informuje spółka.

Realizowany projekt został zgłoszony do aukcji rynku mocy i uzyskał 17-letni kontrakt, począwszy od 2024 r.

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. Nie nie spalają tzw. biomasy (często śmieci) sprowadzanej z odległych zakątków świata – statki spalają ogromne ilości paliwa, podczas gdy w lasach nie ma co zrobić z drewnem.

Skomentuj