Reklama

ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]

Enea Operator dostanie ponad 1 mld zł z NFOŚiGW na rozbudowę sieci. Ma obsługiwać OZE

Enea Operator dostanie ponad 1 mld zł z NFOŚiGW na rozbudowę sieci. Ma obsługiwać OZE Enea Operator
KP
23.12.2025, o godz. 13:21
czas czytania: około 2 minut
0

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przekaże Enea Operator ponad 1 mld zł dofinansowania na prace, które umożliwią przyłączanie odnawialnych źródeł energii (OZE) do sieci energetycznych. To jeden z 10 projektów na obszarach wiejskich, które otrzymają wsparcie z Krajowego Planu Odbudowy.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b ECOMONDO [01.06-30.06.26]

Dzięki tym pieniądzom Enea Operator dostosuje swoje sieci energetyczne do współpracy z OZE. Prace obejmą 452 km sieci zlokalizowanych na terenach wiejskich w 6 województwach: dolnośląskim, lubuskim, kujawsko-pomorskim, pomorskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim. Powstanie system dwukierunkowej sieci elektroenergetycznej, który jednocześnie zapewni stabilne dostawy energii elektrycznej i umożliwi odbiór energii wytworzonej z OZE.

450 kilometrów sieci

– Tak duże wsparcie finansowe pozwala nam realizować program przebudowy i modernizacji sieci, który nie tylko zwiększy możliwości przyłączania odnawialnych źródeł energii, ale również przełoży się na wyższą niezawodność dostaw energii oraz realne korzyści dla odbiorców na terenach niezurbanizowanych – mówi Magdalena Kordys,  wiceprezeska ds. finansowych Enei Operator. 

Całkowita wartość projektów wynosi około 1,53 mld zł netto, a przyznane dofinansowanie w formie dotacji pokrywa 75 proc. nakładów i sięga blisko 1,15 mld zł. Jest to jedno z największych dofinansowań inwestycyjnych pozyskanych przez Eneę Operator w dotychczasowej historii działalności. Projekt realizowany jest na całym terenie działalności spółki i ma zakończyć się do czerwca 2026 roku. W jego ramach powstanie lub zostanie zmodernizowanych m.in. około 450 kilometrów linii elektroenergetycznych, ponad 6,5 tysiąca stacji elektroenergetycznych wszystkich poziomów napięć oraz zainstalowanych zostanie około 350 tysięcy liczników zdalnego odczytu.

Kluczowe wsparcie dla OZE

– Dzięki środkom z KPO, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej skutecznie wspiera rozwój odnawialnych źródeł energii na obszarach wiejskich i wzrost ich udziału w krajowym miksie energetycznym. Program wpisuje się w priorytet transformacja energetyczna Strategii działania Funduszu na lata 2025-2028. Wykorzystanie potencjału dla OZE na terenach wiejskich i systematyczny rozwój energetyki odnawialnej może mieć w przyszłości pozytywny wpływ na ceny energii elektrycznej dla odbiorców końcowych – powiedział Józef Matysiak, zastępca prezesa zarządu NFOŚiGW.

W grudniu i listopadzie Rada Nadzorcza NFOŚiGW zatwierdziła 10 wniosków operatorów systemu dystrybucyjnego złożonych w naborze na dofinansowanie inwestycji na terenach wiejskich. Łączna wartość przyznanego wsparcia wynosi 3,04 mld zł. Dzięki wsparciu możliwe będzie przyłączenie do sieci odnawialnych źródeł energii w wielu lokalizacjach na terenie całego kraju. Beneficjentami programu zostaną operatorzy: Energa Operator, Tauron Dystrybucja, PGE Dystrybucja  oraz Enea Operator. Dofinansowanie będzie przyznane w formie dotacji do 75% kosztów kwalifikowanych.

Dzięki tym pieniądzom uda się wybudować lub wyremontować 914 km linii elektroenergetycznych. Do sieci będzie można przyłączyć odnawialne źródła energii o łącznej mocy zainstalowanej 1 237 MW.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 KGO kompleksowa 2026 [02.06.-02.09.26]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d odpady z kanalizacji webinar [22.06-14.07.26]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2026