Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) wskazuje, że gminy mogą osiągnąć znaczne oszczędności związane z wprowadzeniem systemu kaucyjnego oraz ROP – a to przez zmniejszone koszty czyszczenia przestrzeni publicznej oraz rozwój lokalnych mocy recyklingowych i przychody podatkowe z tym związane.
Celów zbiórki butelek plastikowych nie da się osiągnąć przy braku systemu kaucyjnego. Bez wypełniania tych celów, napoje mogą być droższe, bo na producentów zostaną nałożone kary - wskazała w komentarzu dla PAP wiceprezes w grupie Tomra Anna Sapota.
Głównym aktem prawnym wyznaczającym sposób zagospodarowania danego terenu i możliwość jego zabudowy jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który stanowi akt prawa miejscowego i jest uchwalany przez organy właściwej gminy. Obejmować może całość terenu gminy lub – i zazwyczaj tak jest – jedynie jej część. W danej gminie może być wiele planów miejscowych dla różnych terenów.
Już niedługo województwo lubelskie może stać się energetycznym zagłębiem Polski. Wszystko dzięki inwestycjom w OZE. Szczególne znaczenie mają te, które produkują energię elektryczną ze Słońca. Tylko w ciągu kilku najbliższych lat może powstać aż 250 MW nowych mocy w obszarze fotowoltaiki.
W Iłówcu Wielkim (województwo wielkopolskie, powiat śremski) otwarto nową biogazownię rolniczą o mocy 499 kW. Do produkcji energii, która finalnie trafia do sieci elektroenergetycznej, wykorzystuje się substraty pochodzące od lokalnych dostawców. Inwestorem jest poznańska spółka WPIP Green Energy.