Kwestia osiągania poziomów recyklingu jest zagadnieniem interdyscyplinarnym i należy rozpatrywać ją w kilku aspektach: administracyjnym, sądowoadministracyjnym, Prawa zamówień publicznych, cywilnym, a także prawa Unii Europejskiej (TSUE). Przygotowanie do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych to wspólny cel kilku interesariuszy: gmin (jako zamawiających), przedsiębiorców (wykonawców) oraz mieszkańców.
Przedsiębiorcy muszą prowadzić działalność w taki sposób, by w jak najmniejszym stopniu oddziaływała na środowisko. Czasy, kiedy można było jedynie deklarować swoje działania na rzecz zrównoważonego rozwoju, powoli dobiegają końca. Coraz szybciej nadchodzi wymóg obowiązkowego raportowania i… ponoszenia kosztów z tym związanych.
Niemal 147,5 mln zł dofinansowania z budżetu UE otrzymał od 2004 r. Krośnieński Holding Komunalny z Krosna na Podkarpaciu. Spółka za te pieniądze zrealizowała 11 projektów inwestycyjnych, w tym m.in. zmodernizowała ciepłownię oraz uporządkowała sieć ciepłowniczą w Krośnie.
Czy jest jeszcze jakiś sektor gospodarki, który nie korzysta z odnawialnych źródeł energii albo nie rozwija ich dla swoich potrzeb? Z pewnością nie jest to kolej. Mało tego, Polska może pochwalić się już na tym polu sporymi sukcesami.
Zainwestowaliśmy kilkadziesiąt milionów euro w połączenia kolejowe na przejściach granicznych z Ukrainą. Pracujemy obecnie nad projektem budowy szybkich połączeń między Polską a Lwowem i Kijowem. Liczymy na wsparcie UE - powiedział w rozmowie z PAP w Brukseli prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych Ireneusz Merchel.