Reklama

ad1a KUBOTA [17.05-16.06.24]

PKP liczą na unijny zwrot nakładów na inwestycje w połączenia z Ukrainą

PKP liczą na unijny zwrot nakładów na inwestycje w połączenia z Ukrainą
Bartłomiej Leśniewski
26.05.2023, o godz. 8:20
czas czytania: około 2 minut
0

Zainwestowaliśmy kilkadziesiąt milionów euro w połączenia kolejowe na przejściach granicznych z Ukrainą. Pracujemy obecnie nad projektem budowy szybkich połączeń między Polską a Lwowem i Kijowem. Liczymy na wsparcie UE - powiedział w rozmowie z PAP w Brukseli prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych Ireneusz Merchel.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

Zarząd PKP Polskie Linie Kolejowe i organizacja Rail Forum Europe zorganizowały w PE w Brukseli wydarzenie dotyczące inwestycji w infrastrukturę kolejową.

Z myślą o wojnie i…

Merchel przedstawił m.in. sytuację na przejściach granicznych z Ukrainą. „PKP Polskie Linie kolejowe w pierwszych dniach wojny w ubiegłym roku rozpoczęły inwestycję w ich rozbudowę. Między Polską a Ukrainą funkcjonowało kiedyś osiem przejść granicznych. W ubiegłym roku był czynne tylko trzy. Następnie otworzyliśmy dwa kolejne. W ciągu krótkiego czasu wydaliśmy kilkadziesiąt milionów euro, żeby przywrócić ruch” – powiedział.

Dodał, że spółka pracuje obecnie nad projektem budowy szybkich połączeń między Polską a Lwowem i Kijowem. „Myślę, ze wspólnie z kolejami ukraińskimi jesteśmy w stanie wybudować nowe odcinki linii. Oczywiście liczmy na wsparcie instytucji europejskich w celu pozyskania finansowania” – powiedział.

… i okresie powojennym

Wskazał, że spółka jest na końcowym etapie realizacji największego w historii PLK programu inwestycyjnego. „Wydatkowanych będzie ponad 70 mld zł, z czego ok. 40 mld zł to środki unijne, a reszta to środki budżetu państwa. Mamy przygotowaną dokumentację. Aplikujemy o środki, jednak decyzje w Brukseli się opóźniają. To niezwykle ważne, bo ma częściowo negatywny wpływ na branżę budowlaną, która też czeka z niecierpliwością na uruchomienie nowych inwestycji” – powiedział.

Podkreślił, że spółka PKP PLK pracuje nad modernizacją linii Rail Baltica, łączącą kraje bałtyckie z Europą. „Zrealizowaliśmy połowę trasy, kraje bałtyckie również pracują nad swoją częścią projektu. Zakładamy, że do końca obecnej perspektywy unijnej prace zostaną zrealizowane” – powiedział.

„Niezwykle ważnym projektem jest też budowa korytarza Rail Carpatia. Trwa rewizja regulacji dot. sieci TENT w UE. Zdajemy sobie sprawę, że Ukraina nie jest jeszcze w UE, ale prace nad projektem są bardzo zaawansowane” – wskazał

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Drogi i komunikacja
css.php
Copyright © 2024