Komisja Europejska w ramach Europejskiego Zielonego Ładu zaproponowała nowy cel: zero emisji od 2030 r. dla nowych autobusów miejskich i redukcję emisji o 90 proc. dla nowych samochodów ciężarowych do 2040 r.
Regulacje dotyczące transformacji sektora ciepłownictwa systemowego są jednymi z kluczowych obszarów pakietu "Fit for 55", który jest obecnie przedmiotem dyskusji na forum instytucji unijnych. W skali całej Wspólnoty sektor ten zaspokaja ok. 13 proc. zapotrzebowania na ciepło, jednak jego rola w obszarach wysoko zurbanizowanych jest znacznie większa, gdyż nie można go zastąpić żadną inną formą dostarczania ciepła i ciepłej wody o wymaganych parametrach.
– Myślę, że jesienią tego roku poznamy decyzję w sprawie lokalizacji trzeciej elektrowni atomowej, a drugiej budowanej w ramach rządowego programu. Bełchatów jest najbardziej oczywisty, ale wymaga to jeszcze badań – powiedział wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
Wiele wskazuje na to, że mimo licznych obaw zrzeszeń branżowych, system kaucyjny trafi wreszcie do Sejmu. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, projekt pojawił się na Stałym Komitecie Rady Ministrów i prawdopodobnie trafi wkrótce pod obrady posłów.
9 lutego 2023 r. rozpoczął się nabór wniosków o dofinansowanie kosztów energii dla przemysłów energochłonnych. O pomoc mogą wnioskować przedsiębiorstwa z branż, które są szczególnie narażone na wzrost kosztów energii elektrycznej i gazu ziemnego. W puli jest 5 mld zł. Przewidujemy, że ze wsparcia skorzysta ponad 1000 firm, w tym przede wszystkim średnie i duże - czytamy w komunikacie Ministerstwa Rozwoju i Technologii.;