




Ceny energii elektrycznej uderzyły w polskie miasta, samorządowcy postanowili więc zaoszczędzić na użytkowaniu oświetlenia ulicznego. Kontynuowano, a niekiedy przyspieszono, wymianę opraw sodowych na LED, ponadto skorygowano godziny włączania i wyłączania źródeł światła. Przyniosło to zmniejszenie zużycia prądu i ograniczenie wydatków. Na tym jednak nie koniec, przewidziane są kolejne prace modernizacyjne.
Wolno jadące tramwaje, ich długotrwałe przestoje na skrzyżowaniach są jedną z najważniejszych przyczyn, dla których pasażerowie rezygnują z transportu publicznego na rzecz samochodów. Władze Metropolii Górnośląsko – Zagłębiowskiej (GZM) zamierzają zatem tempo przemieszczania śląskich tramwajów radykalnie „podkręcić”.
Jeszcze nie zdążyliśmy się nacieszyć przyspieszeniem prac nad systemem kaucyjnym, a już organizacje handlu zaczynają agitować na rzecz wykluczenia opakowań po napojach mlecznych z systemu.
Projekt nowej dyrektywy ściekowej, przedstawiony w październiku zeszłego roku, stawia branżę wodno--ściekową przed nowymi, licznymi wyzwaniami. Jednym z nich jest obowiązek dążenia do neutralności energetycznej przez oczyszczalnie obsługujące od 10 tys. RLM. W przyszłości realną konsekwencją przedstawionego zapisu będzie konieczność zmniejszenia zużycia energii przez oczyszczalnie ścieków oraz zwiększenie przez nie udziału w produkowanej energii OZE. Z czym to się wiąże?
Senacka komisja zgłosiła we wtorek poprawki do ustawy o strategicznych inwestycjach w sieci przesyłowe. Nowe przepisy mają na celu przyspieszenie inwestycji w sieci dystrybucyjne i przesyłowe w związku z dynamicznym rozwojem odnawialnych źródeł energii.







![Koszty coraz wyższe, przychody coraz mniejsze. Tak dziś wygląda gospodarka odpadami [WIDEO]](https://portalkomunalny.pl/wp-content/uploads/2026/06/226a2526-768x512.jpg.pagespeed.ce.QV0z8u3iuR.jpg)



