Reklama

ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]

Energia i recykling

Reklama

ad1c abrys wydarzenia [od 03.03.25]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Niewielkie korzyści przy wysokich kosztach? Wprowadzenie kaucji za szklane butelki jednorazowe budzi wątpliwości producentów szkła

Niewielkie korzyści przy wysokich kosztach? Wprowadzenie kaucji za szklane butelki jednorazowe budzi wątpliwości producentów szkła

08.07.2022
0

Zgodnie z zapowiedzią Ministerstwa Klimatu i Środowiska od 2023 roku w Polsce będzie wdrażany powszechny, obowiązkowy system kaucyjny, który ma objąć m.in. butelki szklane wielo- i jednorazowego użytku. – W przypadku tej drugiej grupy system wcale nie będzie lepszy od zbiórki pojemnikowej w gminach – wskazuje jednak Piotr Kardaś ze Związku Pracodawców Polskie Szkło. Branża podkreśla, że spośród ok. 600 tys. ton takich butelek trafiających co roku na rynek większość jest zbierana właśnie w gminnych pojemnikach. Zastąpienie ich systemem kaucyjnym może oznaczać problemy nie tylko dla branży odpadowej, lecz także dla gmin, konsumentów i sklepów.

Budować czy nie budować? Dylemat spalarni odpadów

Budować czy nie budować? Dylemat spalarni odpadów

07.07.2022
portalkomunalny.pl
0

Niedawno ukazał się raport „Termiczne przekształcanie odpadów komunalnych w Polsce w roku 2020 – dane BDO”, opracowany przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie. Potwierdził on, że na ok. 13,117 mln Mg odpadów komunalnych wytworzonych w 2020 r. przekształcono termicznie ok. 2,3 mln Mg (17,5%), przy sumarycznej maksymalnej mocy przerobowej wynoszącej 2,549 mln Mg. Porównując to z danymi z Niemiec, gdzie na ok. 26 mln Mg odpadów komunalnych termicznemu przekształcaniu poddano ok. 8,4 mln Mg (ok. 32%), zaś recyklingowi poddano aż 67% odpadów, praktycznie rezygnując ze składowania, nie wygląda to u nas imponująco. Jak długa jeszcze droga przed nami? 

Powstaje termomodernizacyjna aplikacja

Powstaje termomodernizacyjna aplikacja

07.07.2022
R.G.
0

Nowa i powszechnie dostępna internetowa aplikacja umożliwić ma użytkownikom rozeznanie oraz dobór usług, a także dofinansowania. Przygotowania trwają. Aplikacja ma być dostępna w przyszłym roku.

Zużyty olej spożywczy ma pomóc

Zużyty olej spożywczy ma pomóc "zdekarbonizować" transport lotniczy w UE

07.07.2022
PAP/dom
0

Parlament Europejski przyjął w czwartek stanowisko negocjacyjne w sprawie nowego projektu przepisów UE mających na celu zwiększenie wykorzystania "zrównoważonych paliw" przez samoloty i porty lotnicze UE, aby ograniczyć emisje gazów cieplarnianych przez transport lotniczy i zapewnić Europie neutralność klimatyczną do 2050 r.

Reklama

ad1b ECOMONDO [01.06-30.06.26]

Portal Komunalny PLUS

Przejdź do PLUS
Reklama

ad2 KGO kompleksowa 2026 [02.06.-02.09.26]

Jeszcze więcej aktualności

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2026