Autobus napędzany wodorem Neso Bus, polskiej produkcji, w środę wyjedzie na ulice Gdańska. Pojazd przez tydzień będzie testowany na sześciu liniach.
Zasady organizacji i finansowania komunikacji miejskiej, elektromobilność w komunikacji miejskiej (rozwój rynku, trendy, infrastruktura e-bus), strefy czystego transportu i konsekwencje ich wprowadzania, studia przypadków: doświadczenia Warszawy, Krakowa i Białegostoku związane z organizacją komunikacji miejskiej, konsultacje społeczne w zakresie transportu publicznego - będą tematami konferencji Komunikacja miejska jako alternatywa dla ruchu samochodowego, która odbędzie się już 23 czerwca on-line.
10 czerwca, tuż po północy, rozpoczęło się w Gdyni przyjmowanie wniosków o przyznanie dotacji na zakup roweru elektrycznego. Mieszkańcy złożyli ok. 600 wniosków. "To przerosło nasze oczekiwania" - przyznał wiceprezydent Gdyni Marek Łucyk.
Przetarg na dostawę kolejnych dwóch autobusów elektrycznych rozstrzygnęło w środę wrocławskie MPK. Dołączą one do 11 takich pojazdów zakontraktowanych trzy miesiące temu. Pierwsze autobusy marki Mercedes trafią do stolicy Dolnego Śląska w połowie przyszłego roku.
Emisja spalin zostanie ograniczona w najpiękniejszych i przyrodniczo najcenniejszych zakątkach Polski. Pomoże w tym nowy program priorytetowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pod nazwą „Elektro Parki – elektromobilność w parkach narodowych”. Przewiduje on dotacje do zakupu samochodów elektrycznych i stacji oraz punktów ładowania, które będą wykorzystywane w codziennej działalności. Na ten cel ma być przeznaczone do 16 mln zł z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu.