Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

ENVICON 2022. Nowy system energetyczny. Kowalczyk: Wiosną nowe przepisy dotyczące biogazowni i zagospodarowania odpadów komunalnych rolnictwie

ENVICON 2022. Nowy system energetyczny. Kowalczyk: Wiosną nowe przepisy dotyczące biogazowni i zagospodarowania odpadów komunalnych rolnictwie
Bartłomiej Leśniewski
18.10.2022, o godz. 12:54
czas czytania: około 3 minut
1

- Polsce potrzebny jest nowy, dobrze zaprojektowany i prawidłowo zarządzany system energetyczny. Jego budowa w oparciu o OZE będzie dla naszego rządu w najbliższym czasie absolutnym priorytetem – mówił podczas inauguracyjnej sesji Enviconu’22 Henryk Kowalczyk, wicepremier oraz minister rolnictwa i rozwoju wsi i dodał, że trwają prace nad zsynchronizowaniem zapisów dotyczących biogazowni. Chodzi o to aby substratem dla biogazowni były zarówno odpady porolnicze jak i komunalne odpady biodegradowalne. Wszystko po to aby zwiększyć możliwości biogazowni - wyjaśnił minister Kowalczyk.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Kolejnym elementem prac jest kwestia regulacji dotyczących zagospodarowania pofermentacyjnych odpadów z biogazowni. Zmianie mają ulec regulacje dotyczące dopuszczenia ich jako środka wzbogacającego glebę.

Henryk Kowalczyk zapowiedział też przeznaczenie znacznych środków na rozbudowę instalacji potrzebnych do pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł.

Najwyższy czas

To rzeczywiście najwyższych czas – komentowali uczestnicy zjazdu. Polska w tej chwili wydaje astronomiczną kwotę 200 mld zł rocznie na sprowadzanie paliw spoza granic. Inwestycje w nowy system energetyczny być może nie zmniejszą ogólnej kwoty wydatków na energię, ale z pewnością sprawią, że pieniądze te trafią do kieszeni polskich przedsiębiorców i pracowników.

– I choć prawidłowe ułożenie systemu energetycznego w oparciu o OZE to rzeczywiście łamigłówka, to wcale nie jest ona aż tak trudna do rozwiązania jak się wydaje – mówił Marcin Popkiewicz, autor książki “Zrozumieć transformację energetyczną”.

Podstawowymi elementami transformacji są fotowoltaika, energia wiatrowa, energia jądrowa i pochodząca z biomasy. – Naszą podstawową rolą jest zapewnienie odpowiedniej liczby instalacji przetwarzających OZE w energię i ułożenie ich w należytej proporcji. Należytej – czyli uwzględniającej fakt, że energia wiatrowa i słoneczna nie może być produkowana non stop, jej dostawy uzupełniane muszą być sezonowo w ciągu z innych źródeł – mówił Marcin Popkiewicz.

Kierunkowe dotacje zapowiadał Dominik Bąk, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. – Inwestycje w instalacje wytwarzające energię będą w najbliższym czasie priorytet bezpośrednim i pośrednim – mówił. I wyjaśniał jak rozumieć należy termin „priorytet pośredni”. – Kolejne nasze priorytety to gospodarka odpadami i sektor wodno – kanalizacyjny. I w każdym z tych podsektorów naszym dodatkowym priorytetem będzie wytwarzanie dodatkowej energii – właśnie z odpadów, czy też osadów ściekowych – mówił Dominik Bąk.

Polska droga

Henryk Kowalczyk podkreślał, że ogólny kierunek zielonej transformacji jest w pełni zgodny z wyznaczonym przez prawodawstwo Unii Europejskiej. – Mamy na nią wpływ. Ale chcę przy tym podkreślić, że my wcale nie robimy zielonej transformacji dla kogoś, a dla siebie – mówił.

Marcin Popkiewicz podkreślał, że zielona transformacja to trend nie tyle europejski, ale światowy. – Nawet Chiny, potentat w dziedzinie paliw kopalnych, większość swoich inwestycji w sektor energetyczny lokują w OZE.

– Ważne przy tym, byśmy wdrażając w praktyce prawodawstwo europejskiej nie stracili z pola widzenia polskiej specyfiki, zbudowali coś w rodzaju polskiej drogi do europejskich celów – mówił Jacek Szymczak, prezes Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie.

Zwracał uwagę na to, że przepisy unijne tworzą jedynie formalnoprawne ramy, które wypełniać należy wg lokalnej specyfiki danego kraju. – W naszym jest to na przykład istnienie licznych, ale i szybko dekapitalizujących lokalnych sieci ciepłowniczych – mówił.

Biogaz

Kolejną naszą lokalną specyfiką jest rodzaj biosmasy, która pozostaje do dalszego przetwarzania. – W przeciwieństwie do krajów zachodnich dysponujemy stosunkowo niewielką ilością biomasy suchej nadającej się do spalenia. Natomiast jesteśmy w skali kontynentu mocarstwem w dziedzinie posiadanej biomasy mokrej – mówił prof. Jacek Dach, kierownik Pracowni Ekotechnologii (Katedra Inżynierii Biosystemów Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu).

– Dlatego właśnie inwestycje w biogaz będą naszym absolutnym priorytetem – konkludował Henryk Kowalczyk. – I to zarówno gdy chodzi o biogaz z surowca rolniczego, jak pochodzącego z odpadów. Odpowiedni program adresowany do instalacji komunalnych ruszy od początku 2023 roku – dodawał Dominik Bąk.


To obecnie priorytet: bioodpady wsparciem dla rolnictwa i energetyki


 

– Myśląc o kolejnych inwestycjach w ochronę środowiska w Polsce cały czas pamiętajmy, że inwestujemy w innowacyjny sektor, tworzący liczne miejsca pracy, także dla wysokiej klasy specjalistów. I że zainwestowane pieniądze pozostaną w Polsce, nie popłyną jak w wypadku importu za granicę – pointował Robert Rosa, prezes wydawnictwa Abrys, organizatora kongresu Evicon.

O kongresie

Rozpoczęty we wtorek Envicon to największe wydarzenie kongresowe branży ochrony środowiska w Polsce. Od lat każdego roku gromadzi ekspertów z branży, przedstawicieli biznesu, firm komunalnych czy organizacji branżowych. Silnie reprezentowani są także członkowie administracji rządowej i samorządowej oraz naukowcy.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


ciekawski

Komentarz #210027 dodany 2022-10-18 23:27:38

Fajne gadanie a wyników nie ma ! a ministerstwo zablokowało wszelkie nowinki techniczne, z OZE .Co jest grane o co chodzi przecież w taki sposób można stępić najlepsze umysły jeśli nadal taka retoryka będzie nadal płynęła z ust ludzi na ministerialnych stołkach. Widzę potęgę gospodarczą naszego narodu w czarnych barwach a priorytetowe w/g panów wygłaszających swoje wywody o fotowoltaice , biogazie ,wietrze i o tym okropnym drogim atomie , najwydajniejszym zabójcy istot żywych. Okropność, przeanalizujcie proszę ! dla zdrowia i bezpieczeństwa żyjących .Co10 km na całej długości rzeki możliwa jest budowa taniej elektrowni regionalnej z dopasowaniem jej mocy do potrzeb i ilości ludzi zamieszkałej w jej zasięgu linii przesyłowej. Jeden problem który nie potrafię sobie poukładać w głowie, o którym nie mam pojęcia to system synchronizacji tych licznych regionalnych punktów energetycznych wzdłuż rzeki ,w celu skomasowaniu całej mocy w t.z elektrownię rzeczną (wodnej elektrowni) o której nikt z uczestników debaty na tak wielkim forum jak ENVICON (znowu coś nowego ,,NOWY system energetyczny,, jak to sobie przetłumaczyć tą nazwę ? ) nie uwzględnił. Gustaw

Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do envicon 2022
css.php
Copyright © 2024