Reklama

ad1a KUBOTA [17.05-16.06.24]

ENVICON 2022. Nowy system energetyczny. Kowalczyk: Wiosną nowe przepisy dotyczące biogazowni i zagospodarowania odpadów komunalnych rolnictwie

ENVICON 2022. Nowy system energetyczny. Kowalczyk: Wiosną nowe przepisy dotyczące biogazowni i zagospodarowania odpadów komunalnych rolnictwie
Bartłomiej Leśniewski
18.10.2022, o godz. 12:54
czas czytania: około 3 minut
1

- Polsce potrzebny jest nowy, dobrze zaprojektowany i prawidłowo zarządzany system energetyczny. Jego budowa w oparciu o OZE będzie dla naszego rządu w najbliższym czasie absolutnym priorytetem – mówił podczas inauguracyjnej sesji Enviconu’22 Henryk Kowalczyk, wicepremier oraz minister rolnictwa i rozwoju wsi i dodał, że trwają prace nad zsynchronizowaniem zapisów dotyczących biogazowni. Chodzi o to aby substratem dla biogazowni były zarówno odpady porolnicze jak i komunalne odpady biodegradowalne. Wszystko po to aby zwiększyć możliwości biogazowni - wyjaśnił minister Kowalczyk.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Kolejnym elementem prac jest kwestia regulacji dotyczących zagospodarowania pofermentacyjnych odpadów z biogazowni. Zmianie mają ulec regulacje dotyczące dopuszczenia ich jako środka wzbogacającego glebę.

Henryk Kowalczyk zapowiedział też przeznaczenie znacznych środków na rozbudowę instalacji potrzebnych do pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł.

Najwyższy czas

To rzeczywiście najwyższych czas – komentowali uczestnicy zjazdu. Polska w tej chwili wydaje astronomiczną kwotę 200 mld zł rocznie na sprowadzanie paliw spoza granic. Inwestycje w nowy system energetyczny być może nie zmniejszą ogólnej kwoty wydatków na energię, ale z pewnością sprawią, że pieniądze te trafią do kieszeni polskich przedsiębiorców i pracowników.

– I choć prawidłowe ułożenie systemu energetycznego w oparciu o OZE to rzeczywiście łamigłówka, to wcale nie jest ona aż tak trudna do rozwiązania jak się wydaje – mówił Marcin Popkiewicz, autor książki “Zrozumieć transformację energetyczną”.

Podstawowymi elementami transformacji są fotowoltaika, energia wiatrowa, energia jądrowa i pochodząca z biomasy. – Naszą podstawową rolą jest zapewnienie odpowiedniej liczby instalacji przetwarzających OZE w energię i ułożenie ich w należytej proporcji. Należytej – czyli uwzględniającej fakt, że energia wiatrowa i słoneczna nie może być produkowana non stop, jej dostawy uzupełniane muszą być sezonowo w ciągu z innych źródeł – mówił Marcin Popkiewicz.

Kierunkowe dotacje zapowiadał Dominik Bąk, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. – Inwestycje w instalacje wytwarzające energię będą w najbliższym czasie priorytet bezpośrednim i pośrednim – mówił. I wyjaśniał jak rozumieć należy termin „priorytet pośredni”. – Kolejne nasze priorytety to gospodarka odpadami i sektor wodno – kanalizacyjny. I w każdym z tych podsektorów naszym dodatkowym priorytetem będzie wytwarzanie dodatkowej energii – właśnie z odpadów, czy też osadów ściekowych – mówił Dominik Bąk.

Polska droga

Henryk Kowalczyk podkreślał, że ogólny kierunek zielonej transformacji jest w pełni zgodny z wyznaczonym przez prawodawstwo Unii Europejskiej. – Mamy na nią wpływ. Ale chcę przy tym podkreślić, że my wcale nie robimy zielonej transformacji dla kogoś, a dla siebie – mówił.

Marcin Popkiewicz podkreślał, że zielona transformacja to trend nie tyle europejski, ale światowy. – Nawet Chiny, potentat w dziedzinie paliw kopalnych, większość swoich inwestycji w sektor energetyczny lokują w OZE.

– Ważne przy tym, byśmy wdrażając w praktyce prawodawstwo europejskiej nie stracili z pola widzenia polskiej specyfiki, zbudowali coś w rodzaju polskiej drogi do europejskich celów – mówił Jacek Szymczak, prezes Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie.

Zwracał uwagę na to, że przepisy unijne tworzą jedynie formalnoprawne ramy, które wypełniać należy wg lokalnej specyfiki danego kraju. – W naszym jest to na przykład istnienie licznych, ale i szybko dekapitalizujących lokalnych sieci ciepłowniczych – mówił.

Biogaz

Kolejną naszą lokalną specyfiką jest rodzaj biosmasy, która pozostaje do dalszego przetwarzania. – W przeciwieństwie do krajów zachodnich dysponujemy stosunkowo niewielką ilością biomasy suchej nadającej się do spalenia. Natomiast jesteśmy w skali kontynentu mocarstwem w dziedzinie posiadanej biomasy mokrej – mówił prof. Jacek Dach, kierownik Pracowni Ekotechnologii (Katedra Inżynierii Biosystemów Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu).

– Dlatego właśnie inwestycje w biogaz będą naszym absolutnym priorytetem – konkludował Henryk Kowalczyk. – I to zarówno gdy chodzi o biogaz z surowca rolniczego, jak pochodzącego z odpadów. Odpowiedni program adresowany do instalacji komunalnych ruszy od początku 2023 roku – dodawał Dominik Bąk.


To obecnie priorytet: bioodpady wsparciem dla rolnictwa i energetyki


 

– Myśląc o kolejnych inwestycjach w ochronę środowiska w Polsce cały czas pamiętajmy, że inwestujemy w innowacyjny sektor, tworzący liczne miejsca pracy, także dla wysokiej klasy specjalistów. I że zainwestowane pieniądze pozostaną w Polsce, nie popłyną jak w wypadku importu za granicę – pointował Robert Rosa, prezes wydawnictwa Abrys, organizatora kongresu Evicon.

O kongresie

Rozpoczęty we wtorek Envicon to największe wydarzenie kongresowe branży ochrony środowiska w Polsce. Od lat każdego roku gromadzi ekspertów z branży, przedstawicieli biznesu, firm komunalnych czy organizacji branżowych. Silnie reprezentowani są także członkowie administracji rządowej i samorządowej oraz naukowcy.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


ciekawski

Komentarz #210027 dodany 2022-10-18 23:27:38

Fajne gadanie a wyników nie ma ! a ministerstwo zablokowało wszelkie nowinki techniczne, z OZE .Co jest grane o co chodzi przecież w taki sposób można stępić najlepsze umysły jeśli nadal taka retoryka będzie nadal płynęła z ust ludzi na ministerialnych stołkach. Widzę potęgę gospodarczą naszego narodu w czarnych barwach a priorytetowe w/g panów wygłaszających swoje wywody o fotowoltaice , biogazie ,wietrze i o tym okropnym drogim atomie , najwydajniejszym zabójcy istot żywych. Okropność, przeanalizujcie proszę ! dla zdrowia i bezpieczeństwa żyjących .Co10 km na całej długości rzeki możliwa jest budowa taniej elektrowni regionalnej z dopasowaniem jej mocy do potrzeb i ilości ludzi zamieszkałej w jej zasięgu linii przesyłowej. Jeden problem który nie potrafię sobie poukładać w głowie, o którym nie mam pojęcia to system synchronizacji tych licznych regionalnych punktów energetycznych wzdłuż rzeki ,w celu skomasowaniu całej mocy w t.z elektrownię rzeczną (wodnej elektrowni) o której nikt z uczestników debaty na tak wielkim forum jak ENVICON (znowu coś nowego ,,NOWY system energetyczny,, jak to sobie przetłumaczyć tą nazwę ? ) nie uwzględnił. Gustaw

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do envicon 2022
css.php
Copyright © 2024