Z uwagi na pandemię koronawirusa Ogród Botaniczny w Kielcach jest tymczasowo zamknięty. Gotowe do spacerów są ścieżki i wiele pięknych zakątków tego miejsca u stóp Karczówki. Ogród czeka na gości, a pracownicy Geoparku Kielce wierzą w rychłe jego otwarcie..

Pustółki, oknówki czy puchacze dostały specjalne zaproszenie do kieleckiego Ogrodu Botanicznego. W wielu jego miejscach zainstalowano niemal 50 budek lęgowych dla różnych gatunków ptaków, ale także innych zwierząt. – Chociażby dla nietoperzy, dla popielic, dla wiewiórek, ale także dla owadów. Jest aż 17 rodzajów budek – informuje  dr Bartosz Piwowarski z-ca kier. Ogrodu Botanicznego w Kielcach.

Instalacja była możliwa dzięki wsparciu finansowemu z środków na rzecz ochrony środowiska i gospodarki wodnej Gminy Kielce Geopark Kielce. Każdy typ budek ma ciekawe rozwiązania technologiczne, które zabezpieczają lęgi przed drapieżnikami. Projekt zakłada ponadto zakup lunety widokowej oraz lornetek i namiotów do celów edukacyjnych.

Oczywiście tak jak inne parki i tereny zielone we wszystkich miastach tak i Ogród Botaniczny w Kielcach jest w tej chwili zamknięty. Zwiedzający nie mogą zatem na razie podziwiać słonecznych żonkili, czy przebijających się między nimi czerwonych oraz różowych tulipanów. Kwitną młode magnolie i inne drzewa. Oczyszczane są zbiorniki wodne, montowane napowietrzacze. Gotowe do spacerów są ścieżki i wiele pięknych zakątków tego miejsca u stóp Karczówki. Ogród czeka na jednak na gości.

– Czekamy na wytyczne. Będziemy przygotowani na pewno na maj, a obecnie trwają różne prace ogrodnicze, które wykonuje się na początku wiosny, a więc przycinanie, przesadzanie drzew i krzewów, zakładane są też nowe trawniki – mówi Katarzyna Socha kierownik Ogrodu Botanicznego w Kielcach

W ogrodzie ma też powstać miejsce, gdzie będzie można coś zjeść, wypić kawę czy herbatę. Nowoczesny budynek z pięknym otoczeniem. W najbliższych dniach na stronie internetowej Geoparku Kielce zostanie opublikowane ogłoszenie o konkursie na wynajem tej przestrzeni pod małą gastronomię.

Czytaj więcej

Skomentuj