1 / 5

Gliwice zyskają nowy park. I to nie byle jaki, bo sensoryczny – urządzony na terenie historycznej Radiostacji, wyposażony w urządzenia wykorzystując dźwięk jako zjawisko fizyczne.

Park na terenie dawnej Radiostacji przy ul. Tarnogórskiej i Lublinieckiej będzie miał ok 2,5 tys m2 powierzchni. Otwarty zostanie za kilkanaście dni, choć prace na nim się już zakończyły. Otwarcie zaplanowano na 21 października i będzie połączone z widowiskiem dźwiękowo-świetlnym. Obiekt będzie czynny cały rok.

Parki sensoryczne są coraz modniejsze. Ich zasadniczą rolą jest przybliżanie natury i nauki dzieciom (głównie niepełnosprawnym) w taki sposób, aby mogły je „poczuć”. Stąd np. ścieżki tworzone z kamieni czy kory, ogrody z silnie pachnącymi kwiatami i owadami, czy „dzikie” place zabaw oferujące bardzo bliski kontakt z przyrodą. Gliwicki park, z uwagi na lokalizację na terenie Radiostacji, skoncentruje się na dźwięku jako zjawisku fizycznym, a przede wszystkim na działaniu fali dźwiękowej.

Na terenie parku znajduje się dziesięć różnych urządzeń akustycznych, które umożliwią odwiedzającym „poczucie” obecności fal dźwiękowych. To między innymi szumiące organy rurowe, armata powietrzna, ksylofon, anteny paraboliczne i gongi. Wszystkie urządzenia są dostępne dla osób niepełnosprawnych.

Dodatkową atrakcją jest symulator operatora kamery, który umożliwia naziemne sterowanie kamerą umieszczoną na maszcie Radiostacji, oraz obiekty wykorzystujące technologię rozszerzonej rzeczywistości, które po zeskanowaniu specjalnego kodu „ożywają” na ekranie smartfona. Stworzona w tym celu aplikacja pozwoli na oglądanie zjawisk związanych z falami dźwiękowymi i rozwiązywanie interaktywnych zadań. Park będzie też pełnił funkcję wypoczynkową – pojawiły się w nim nowe alejki, ławki, oświetlenie i nasadzenia.

Kompleks Radiostacji powstał w połowie lat 30. XX wieku i zachował swój oryginalny układ. Jego centralną częścią jest licząca 111 m wysokości wieża nadawcza – najbardziej charakterystyczny obiekt w Gliwicach, uznawany za jedną z najwyższych tego typu drewnianych budowli na świecie. Radiostacja jest zabytkiem techniki radiowej, znajdującym się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. W jednym z budynków kompleksu znajduje się oddział gliwickiego muzeum.

Czytaj więcej

Skomentuj