Reklama

envicon 2023 ad1a

Farma wiatrowa o mocy 31 MW została uruchomiona w Wielkopolsce

Farma wiatrowa o mocy 31 MW została uruchomiona w Wielkopolsce
jwo/PAP
08.07.2020, o godz. 8:36
czas czytania: około 2 minut
0

Spółka Energa uruchomiła we wtorek farmę wiatrową Przykona o mocy zainstalowanej 31 MW. Dzięki wygranej aukcji Energa zakontraktowała sprzedaż energii z farmy do 2034 r.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Farma powstała na zrekultywowanych terenach po wydobyciu węgla brunatnego w Przykonie koło Turku w województwie wielkopolskim. Składa się z dziewięciu turbin o mocy 3,45 MW każda. Wiatraki należą do najwyższych w Polsce, turbiny znajdują się 117 m nad powierzchnią gruntu, a łopaty wirników mają długość 64 m. Roczna produkcja farmy szacowana jest na 75 GWh.

Wraz z farmą zbudowano także niezbędną infrastrukturę, w tym przyłącza, linie kablowe średniego napięcia o długości ok. 11 km, linie światłowodowe, drogi dojazdowe itp.

Jak podkreśliła Energa, dzięki uruchomieniu Przykony moc zainstalowana we wszystkich aktywach wiatrowych spółki wzrosła do 242 MW, a łączna średnia roczna produkcja do 495 GWh. Przy korzystnych warunkach atmosferycznych w 2021 r. może ona przekroczyć pułap 500 GWh – szacuje Energa.

„Konsekwentnie budujemy koncern multienergetyczny, który będzie regionalnym liderem zielonej transformacji. Przejęcie Energi przez Grupę Orlen było w tym kontekście niezwykle istotne, przyspieszając realizację strategicznych celów obu podmiotów w obszarze nisko- i zeroemisyjnych mocy wytwórczych” – oświadczył prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Jak podkreślił, dzięki zakontraktowaniu sprzedaży energii farma w Przykonie już teraz przynosi zyski, pozwalając jednocześnie redukować emisje. „Doświadczenie zdobyte podczas realizacji tej inwestycji jest również bardzo istotne w obliczu planowanego przez Grupę Orlen projektu morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku” – zaznaczył Obajtek.

Prezes Energi Jacek Goliński podkreślił, że farma w Przykonie jest największym projektem inwestycyjnym w obszarze OZE w Enerdze.

„Koncern systematycznie zwiększa udział odnawialnych źródeł w swoich zasobach, posiadając duży, zdywersyfikowany portfel aktywów i długofalowe plany inwestycyjne. Szacujemy, że na 300 ha, na których powstała farma, można wybudować aktywa o łącznej mocy ok. 150 MW. Jedną z inwestycji, które bierzemy pod uwagę w tej lokalizacji jest farma fotowoltaiczna Gryf o mocy ok. 20 MW” – wskazał Goliński.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2023