Przybywa przedsiębiorstw gospodarujących odpadami, które mają zaległości finansowe – informuje Biuro Informacji Kredytowej. Przez rok opóźnienia w płatnościach w branży wzrosły o dwie trzecie do 237 mln zł.

Faktur i rat kredytów nie płaci w terminie co dziewiąta firma, czyli prawie dwa razy więcej niż w całej gospodarce – wynika z danych BIG InfoMonitor oraz BIK.

Zalegają z fakturami, ale mają lepszą kondycję finansową

– Dynamika wzrostu zaległości tej branży wobec banków i kontrahnetów w minionym roku była ponad czterokrotnie wyższa niż w całej gospodarce. Przeterminowane długi przedsiębiorstw zbierających odpady, składujących, usuwających, przetwarzających i odzyskujących surowce wtórne wzrosły o 70 proc. do 237 mln zł – mówi Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Co ciekawe, gdy przed rokiem, na 1,2 tys., przeanalizowanych przez wywiadownię gospodarczą Bisnode Polska śmieciowych firm, w złej i słabej kondycji finansowej było niemal 60 proc. z nich. Teraz większość przedsiębiorstw ma się dobrze.

Kto najczęściej zwleka z płatnościami?

Przedsiębiorstwa związane ze zbieraniem, przetwarzaniem, unieszkodliwianiem odpadów i odzyskiem surowców, częściej niż ogół firm w całej gospodarce, zawodzą partnerów biznesowych i banki, przekraczając ustalone terminy płatności.

Kłopoty sprawia dostawcom i bankom 11,4 proc. (działających, zawieszonych oraz zamkniętych) przedsiębiorstw w branży. Wartość przeterminowanych długów firm „śmieciowych” przekracza obecnie 237 mln zł. Na jednego dłużnika przypadają dwie zaległości, ta wobec partnerów biznesowych wynosi średnio 15,2 tys. zł, a wobec banków – 309,6 tys. zł.

Suma zaległości całej branży w ciągu roku wzrosła o ponad 70 proc., zmieniła się też struktura długu. Tym razem największą sumę płatności przeterminowanych o co najmniej 30 dni na min. 500 zł zgromadziły firmy odzyskujące surowce z materiałów segregowanych, czyli odpowiedzialne za recykling – prawie 86 mln zł.

Przed rokiem niechlubnym liderem zaległości były firmy specjalizujące się w zbieraniu odpadów, miały na koncie 62,2 mln zł długu, tym razem mają 80,8 mln zł przeterminowanych zobowiązań (łącznie firmy zbierające odpady niebezpieczne i pozostałe). Trzecia grupa przedsiębiorstw pod względem sumy zaległości obrabia i usuwa odpady inne niż niebezpieczne – przez rok zwiększyła długi z ponad 28 mln zł do 44,7 mln zł.

Największy udział niesolidnych płatników, prawie 15 proc., ma rekultywacja, czyli przedsiębiorstwa zajmujące się m.in. odkażaniem gleby, wód gruntowych i powierzchniowych, usuwaniem azbestu, oleju. 12 miesięcy wcześniej najczęściej nie płaciły przedsiębiorstwa przetwarzające i unieszkodliwiające odpady niebezpieczne. Odsetek niesolidnych płatników wynosił tu ok. 13 proc. teraz spadł do 12,2 proc.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

3 Komentarze

  1. Od kiedy brać urzędnicza , zawiaduje tzw biznesem śmieciowym oraz preferuje najniższą cenę aby nie denerwować podatkiem swojego wyborcy to musi!!!!!! iść ku gorszemu i będzie coraz gorzej, ale co by nie powiedział to kara dla przedsiębiorców z branży , za chamskie!!!!!!!!!!!!!! wygryzanie się wzajemnie z rynku . Medale na razie przypinają sobie urzędasy , a firmy powoli i skutecznie obżerają sobie swoje własne ogony. CHWAŁA!!!!!!! URZEDNIKOM !!!!!! CHWAŁA !!!!!

    • Do: Januszko
      Ma Pan rację, ale oprócz racji trzeba wskazywać na ROZWIĄZANIA PROBLEMÓW… Ja to proponuję w oddzielnym komentarzu…

Skomentuj