Lokalne wykorzystanie potencjału wytwórczego ciepła i energii w ramach klastrów energii, a także ograniczenie niskiej emisji to dominujące tematy tegorocznego Forum Czystej Energii. Konferencja odbędzie się już wkrótce podczas targów Pol-Eco-System w Poznaniu.

Inwestycje realizowane w ramach klastrów energii zwiększają regionalny potencjał wytwórczy ciepła i energii elektrycznej zarówno w źródłach OZE, jednostkach kogeneracyjnych, a także konwencjonalnych. Koncentracja na niewielkim obszarze wytwórców i odbiorców energii elektrycznej oraz ciepła, posiadanie zarówno konwencjonalnych, jak i odnawialnych źródeł wytwórczych, silne bodźce ekonomiczne uczestników klastra to warunki, które powinny spełniać podmioty wchodzące w jego skład. Jak zorganizować klaster w ujęciu gospodarczym? W jaki sposób zorganizować go tak, aby był efektywny ekonomicznie? Odpowiedzi uzyskają uczestnicy Forum Czystej Energii.

Powietrze w polskich miastach należy do najbardziej zanieczyszczonych w Europie, dlatego coraz więcej miejscowości przygotowuje uchwały antysmogowe. Skutki zmian w prawie związane z podwyższonymi wymaganiami dla nowych urządzeń grzewczych odczuwane będą najszybciej za kilka lat, dlatego konieczne jest równoległe podejmowanie działań informacyjnych oraz kształtowanie odpowiedniej polityki sprzedaży paliw opałowych, w większym stopniu uwzględniające koszty środowiskowe.

CCJ 300 x 250

Jednym ze sposobów ograniczenia niskiej emisji jest podłączenie budynków do sieci ciepłowniczej. Warunkiem jest jednak uzasadnienie ekonomiczne. Biogazownie rolnicze obniżają emisję na terenach wiejskich. Takie rozwiązania funkcjonują już w miejscowości Sieńsk (gm. Gubin) oraz Upałty (gm. Giżycko). Zeroemisyjnym źródłem energii cieplnej mogą być paliwa odnawialne z domieszką lokalnie produkowanej karbonizowanej biomasy.

Forum Czystej Energii od szesnastu lat konsekwentnie oferuje wiedzę specjalistyczną, umożliwia poprzez spotkania z praktykami, naukowcami i ekspertami, poznanie kluczowych problemów szeroko pojętych OZE. Osoby zainteresowane biznesowym ujęciem klastrów energii, a także sposobami likwidacji niskiej emisji zapraszamy do udziału w XVII Forum Czystej Energii, które odbędzie się w Poznaniu podczas Targów Pol-Eco System (17-18.10). Organizatorem Konferencji jest redakcja czasopisma “Czysta Energia” oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie.

Więcej informacji na stronie www.forum.czystaenergia.pl.

Kolędownik 2018 696px
UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj