Gdańsk i Elbląg pod wodą? Oto prognoza Climate Central

Gdańsk i Elbląg pod wodą? Oto prognoza Climate Central
R.G.
01.12.2023, o godz. 11:18
czas czytania: około 4 minut
0

Światowa organizacja non-profit pn. Climate Central zajmująca się analizami klimatycznymi zebrała dane na temat postępujących zmian klimatycznych ze szczególnym uwzględnieniem podnoszenia się poziomu wód oceanów i mórz. Niestety nie są to dobre prognozy. Zagrożonych jest wiele miast i regionów na całym Świecie, w tym dwa miasta w Polsce: Gdański i Elbląg.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Na podstawie danych zebranych przez Climate Central powstały prognozy i interaktywna mapa. Niestety, z prognoz tych wyłania się mocno niepokojący obraz zmian.

I nie ma tam dobrych wiadomości, ani dla świata, dla Europy, a także Polski.  Okazuje się bowiem, że do 2050 roku wiele metropolii zniknąć ma pod wodą. Na  liście Climate Central znalazły się także polskie miasta.

Tokio i Szanghaj 

Miasta, które mogą zniknąć pod wodą do 2050 roku to: Tokio, czyli licząca sobie ponad 38 milionów mieszkańców światowa metropolia, a zarazem stolica Japonii. W mieście tym, w skutek podnoszenia się poziomu oceanicznych wód Pacyfiku zalane zostaną znaczące obszary miasta, a wśród nich, wyspa Odaiba (znana atrakcja turystyczna, gdzie podziwiać można replikę Statuy Wolności), tokijska siedziba Telecom Center oraz charakterystyczny gmach Fuji TV projektu Kenzō Tange.

Ucierpi tez Szanghaj, czyli jedno z najważniejszych miast Chińskiej Republiki Ludowej, w którym mieszka obecnie około 24 miliony osób. Miasto to także największy na świecie port przeładunku kontenerów, co mocno wpłynie na światową gospodarkę.

Nowy Orlean i Miami

Kolejne zagrożone zalaniem miasto to Nowy Orlean w Stanach Zjednoczonych, czyli znana amerykańska metropolia i światowa stolica jazzu. W nowy Orleanie, do 20250 roku, pod wodą zniknąć mają miejscowe zabytkowe obiekty, cała dzielnica muzeów i wiele otaczających miasto parków ochrony przyrody.

Zagrożone jest też Miami, stolica stanu Floryda. Według prognoz Climate Central woda do 2050 roku ma tam pochłonąć słynną Miami Beach, park narodowy Everglades i słynne miejskie parki, w tym Key Biscane.

Wenecja, Amsterdam i Kopenhaga 

W skutek podnoszenia się poziomu wód ucierpi też Wenecja, perła światowej architektury i kultury. Tam, pod wodą zniknąć ma plac świętego Marka, Pałac Dożów oraz Bazylika San Giorgio Maggiore i wiele innych cennych historycznych miejsc.

Kolejne, według prognoz Climete Central, zalane miasto to Amsterdam, czyli położona nad licznymi kanałami stolica Holandii. Podobny los czeka także pobliski Rotterdam oraz niedaleką Antwerpię.

Następna ofiarą klimatycznych zmian ma być Kopenhaga, czyli stolica Danii, Z wyliczeń Climate Central wynika, że pod wodą znajdzie się między innymi rejon tego miasta, w którym znajdziemy słynną rzeźbę Edvarda Eriksena. Pod wodą ma się tez znaleźć się południowa część metropolii, zacznie także znikać wyspa Saltholm.

Możliwa zagłada Aleksandrii 

Kolejne miasto zagrożone zatopieniem to Aleksandria w Egipcie, czyli pięciomilionowa metropolia, zakładana przez Aleksandra Macedońskiego. To jeden z najważniejszych ośrodków kultury i nauki czasów starożytnych i średniowiecza. Do dziś miasto zachwyca wieloma zabytkami, muzeami, pasjonującymi katakumbami. Niestety woda podmyje jego przedmieścia już w 2030 roku, a przez kolejne 20 lat może pogrzebać większość dostępnych tam skarbów.

Gdańsk i Elbląg 

Niestety, prognozy Climate Central wskazują, że podnoszenie się poziomu wód na Świecie nie ominie też Polski. W skutek zmian, w znacznym stopniu, ucierpi polskie wybrzeże.

Na liście zagrożonych miast znalazł się Gdańsk, w którego rejonie Bałtyk, wraz z rosnącym poziomem wody, zacznie pochłaniać całe miejscowości. W przypadku Gdańska prognozy CC zapowiadają zatopienie, do 2050 roku, południowo-wschodnich regionów miasta oraz najbliższych okolic: między innymi Rudników, Przejazdowa i sporej części Wyspy Sobieszewskiej.

Ucierpi też Elbląg. Tutaj, wedle prognoz światowej organizacji, najbardziej zagrożone wodą są tereny na zachód od rzeki Elbląg. Bałtyk przykryje okoliczne tereny depresyjne, między innymi słynne Raczki Elbląskie, czyli najniższy punkt kraju. Obszar zalania ma okrążać Jezioro Drużno i rozciągać się od okolic Pochylni Całuny na wschodzie do Śluzy Michałowo na zachodzie. Południową granicą terenów zalanych może stać się Stare Dolno na granicy województwa Pomorskiego i Warmińsko-Mazurskiego.

Naukowcy i naukowi dziennikarze 

Climate Central to organizacja non profit składająca się z naukowców i dziennikarzy naukowych, która prowadzi badania naukowe dotyczące zmian klimatycznych i zagadnień energetycznych. Przy okazji tworzy też symulacje i prezentacje multimedialne. Na materiały przygotowywane przez Climate Central powołują się często znane w Świecie agencje i media jak: The New York Times, Associated Press, Reuters, NBC Nightly News, Time, National Public Radio, PBS, Scientific American i The Washington Post.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024