W Toruniu dzięki 19,5 mln zł przyznanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej powstanie ciepłownia geotermalna. Z kolei Geotermia Podhalańska otrzymała 9,1 mln zł dofinansowania na modernizację już istniejącej instalacji.

Przedstawiciele Geotermii Podhalańskiej i Geotermii Toruń podpisali we wtorek umowy z NFOŚiGW na dofinansowanie swoich projektów z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ).

Geotermia Podhalańska zamierza przeznaczyć środki na rozbudowę swojej instalacji. Z kolei w Toruniu ma powstać nowa ciepłownia wykorzystująca przeprowadzone już odwierty.

Umowy podpisano w Ministerstwie Środowiska, a udział w nich wziął szef resortu środowiska Jan Szyszko, prezes NFOŚiGW Kazimierz Kujda oraz przedstawiciele beneficjentów, w tym m.in. ojciec Tadeusz Rydzyk.

Fot. MŚ

Minister Szyszko podkreślał, że geotermia może być dużą pomocą dla Polski w redukcji emisji dwutlenku węgla. – Trzeba sięgnąć po te zasoby i zacząć je użytkować dla dobra Polski i Polaków – powiedział Szyszko.

Narodowy Fundusz podpisał już wcześniej pierwsze umowy na energię z geotermii w miejscowościach Szaflary, Lądek Zdrój, Sochaczew i Sieradz.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. Współczesny świat jest oparty na nowoczesnych technologiach. Natomiast żeby nimi dysponować to trzeba wszystkie dostępne pieniądze przeznaczać na Badania i Rozwój a nie wspierać ciemny i zdegenerowany kler. Wg Krzysztofa Pieczyńskiego -aktora ta ciemna sekta otrzymała od Rządu 14,5 mld w ubiegłym roku. Niestety tak może się dziać tylko w Teoretycznym Kraju co jest w interesie krajów zachodnich.

Skomentuj