Reklama

AD1A STIHL [01.05-24.05.2024]

Geotermia w gminie Jasienica nieopodal Bielska-Białej

Geotermia w gminie Jasienica nieopodal Bielska-Białej
R.G.
11.04.2024, o godz. 9:53
czas czytania: około 2 minut
0

Z pozytywnym efektem zakończono próbny odwiert do złóż geotermalnych w miejscowości Grodziec w gminie Jasienica nieopodal Belska-Białej. Temperatura wody w tamtejszym złożu geotermalnym wynosi około 60 stopni Celsjusza, co stwarza potencjalne możliwości wykorzystania jej dla celów rekreacyjno-wypoczynkowych. Rozważa się utworzenie tam kompleksu turystycznego, rekreacyjnego i rehabilitacyjnego z basenami.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

– To bardzo dobra wiadomość! – cieszy się wójt Jasienicy Janusz Pierzyna – Jest tak ponieważ już przy temperaturze rzędu 55 stopni wodę można wykorzystać w basenach. Natomiast u nas stwierdzono temperaturę w wysokości około 60 stopni. W wodzie tej nie stwierdzono też występowania siarczanów, które rzutowałyby na jej zapach. W jej składzie mamy natomiast wapń, magnez i czysty chlor. Współczynnik PH tej wody wynosi ponad 6. Będzie to zatem woda lecznicza. Prawdopodobnie do użytku w tym zakresie po lekkim rozcieńczeniu – podsumowuje wójt.

Trwa czyszczenie złoża

Przypomnijmy, że prace przy odwiercie w Grodźcu o głębokości 2 km rozpoczęły się pod koniec września ubiegłego roku. Na obecnym etapie wiercenie się zakończyło.

– Wiertnicę już zabrano – wyjaśnia wójt Janusz Pierzyna. – Teraz złoże jest czyszczone. Potrwa to około dwóch miesięcy. Trwają też badania mające precyzyjnie określić z jakiego rodzaju wodą mamy do czynienia i ile jej jest.

Zdaniem wójta wykrycie złóż o wysokiej temperaturze otwiera przed gminą szersze perspektywy rozwojowe.

Inwestycja za 600 mln zł

W tym kontekście rozważa się utworzenie kompleksu turystycznego, rekreacyjnego i rehabilitacyjnego z basenami. Włodarz gminy Jasienica szacuje wartość tego rodzaju inwestycji na 500-600 mln zł. W tym przypadku niezbędny będzie udział kapitału prywatnego. Źródła można też wykorzystać do ogrzewania miejscowych obiektów.  

Dodajmy, że koszt wykonania odwiertu zamknął się w kwocie w wysokości 14,9 mln zł. Gmina Jasienica otrzymała na ten cel dofinansowanie w wysokości 14,86 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Inwestycja realizowana jest na działce, którą zakupił samorząd Jasienicy.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

baner poziomy technologie wod-kan webinarium 23 maja [06.05-23.05.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024