Gliwice jako pierwsze miasto w Polsce wdraża projekt kompleksowego oświetlenia całego miasta z wykorzystaniem światła o różnej barwie. W najbliższym czasie nowe oświetlenie zostanie wybudowane przy ul. Tarnogórskiej.

Prace przy ul. Tarnogórskiej to kolejny etap realizacji przedsięwzięcia “Eko-światło w Gliwicach – Modernizacja i budowa oświetlenia ulicznego”. Unikalny na skalę kraju kompleksowy projekt porządkujący oświetlenie w mieście konsekwentnie wdrażany jest w Gliwicach już od sześciu lat. Dzięki niemu na obrzeżach miasta i głównych szlakach komunikacyjnych światło jest jaśniejsze, w ścisłym centrum cieplejsze, niemal pomarańczowe. Nowe lampy stwarzają niepowtarzalny klimat i ułatwiają orientację w przestrzeni publicznej. Dodatkową zaletą systemu jest oszczędność w eksploatacji urządzeń oświetleniowych.

Przetarg na wymianę przestarzałego oświetlenia przy ul. Tarnogórskiej – na odcinku od skrzyżowania z ul. Oskara Kolberga do granic miasta – został już ogłoszony. Stare oprawy sodowe zostaną zastąpione ekologicznymi i energooszczędnymi LED-owymi, wymienione zostaną oprawy i słupy oświetleniowe oraz kable zasilające. Obecnie oświetlenie ul. Tarnogórskiej jest mocno wyeksploatowane. Nowe, swym wyglądem ma nawiązywać do oświetlenia przy ul. Bojkowskiej, Pszczyńskiej, Akademickiej, Kujawskiej, Panewnickiej, Kopalnianej oraz na Drogowej Trasie Średnicowej.

Instalacje także odczuwają załamanie rynku recyklingu

Dotychczas, w ramach projektu, zostały wymienione oprawy m.in. przy ul. Zwycięstwa, Wrocławskiej, Częstochowskiej, Kochanowskiego, Łużyckiej, Piwnej, Konarskiego oraz na Sikorniku i przy Drogowej Trasie Średnicowej. Do końca 2019 r. planowana jest budowa nowego oświetlenia również przy ul. Rybnickiej i Dworcowej.

Szacowany całkowity koszt przedsięwzięcia wynosi ponad 14 mln zł, z czego ponad 10 mln zł zostało wydane z budżetu miejskiego, a ponad 4 mln zł to dofinansowanie pochodzące z UE.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj