Gliwice wybudują kilkadziesiąt kilometrów dróg rowerowych

Gliwice wybudują kilkadziesiąt kilometrów dróg rowerowych
PAP
19.02.2021, o godz. 8:42
czas czytania: około 3 minut
0

Około 37 km tras dla rowerów ma powstać w Gliwicach do 2022 r. – zapowiedział w czwartek miejscowy samorząd. Obecnie w mieście jest ponad 120 km takich tras.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Jak przekazał w czwartkowym biuletynie gliwicki magistrat, w ub. roku lokalna infrastruktura przyjazna rowerzystom rozrosła się: wybudowano 7,72 km nowych dróg dla rowerów i ciągów pieszo-rowerowych i 7,5 km nowych dróg technicznych dla rowerów i maszyn rolniczych, ponadto wyremontowano około 1,25 km dróg dla rowerów i ciągów pieszo-rowerowych.

Postawiono też 102 nowe stojaki rowerowe, w tym 14 zadaszonych, a także 4 nowe stacje naprawcze. Zniesiono zakaz ruchu rowerowego na Rynku i w Parku Chrobrego, powstał też pas kontraruchu na ul. Floriańskiej.

Z czwartkowej informacji samorządu wynika, że obecnie rowerzyści mogą na terenie Gliwic korzystać z ponad 120 km tras; w sumie do końca 2022 r. ma przybyć kolejnych ok. 37 km.

W tym roku powinien być gotowy m.in. ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż ul. Kujawskiej, Jana Pawła II i Nowy Świat, kontynuowany będzie też remont alei Sikornik. Etapowo będzie realizowana budowa ciągu pieszo-rowerowego w śladzie tzw. Noworybnickiej (od ul. Nowy Świat do Toruńskiej). Dotychczas opracowano dokumentację ciągu pieszo-rowerowego równoległego do ul. Rybnickiej od ul. Toruńskiej do obwodnicy.

Do końca 2022 r. ma powstać odcinek zachodniej obwodnicy miasta od ul. Sowińskiego do ul. Daszyńskiego, wraz z drogami technicznymi, którymi będą mogli poruszać się rowerzyści oraz ciąg pieszo-rowerowy od ul. Jagiellońskiej do ul. Błogosławionego Czesława.

Trwają przygotowania do budowy kolejnego odcinka trasy rowerowej łączącej Centrum z Sośnicą. Jeśli procedura przetargowa przebiegnie sprawnie, mógłby on zostać oddany do użytku jeszcze w tym roku.

Również w tym roku powinna też zostać wykonana dokumentacja zagospodarowania terenu przy projektowanym przystanku kolejowym Gliwice Kopernik (rejon ul. Perseusza) z przystosowaniem go do potrzeb rowerzystów. Przy przystanku powstaną m.in. parkingi rowerowe i stacja napraw rowerów.

Opracowywane są projekty tzw. ciągów pieszo-rowerowych wzdłuż ul. Strzelców Bytomskich (od ul. Narutowicza do ul. Jachtowej) wzdłuż ul. Toszeckiej (od ul. Wakacyjnej do zjazdu do McDonald’s) oraz wzdłuż ul. Chorzowskiej (od skrzyżowania z ulicami Zabrską, Poniatowskiego i Dąbrowskiego do skrzyżowania z łącznicą DK88 i ul. Knurowską w Zabrzu).

W trakcie opracowania jest także projekt ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż Kłodnicy od ul. Orlickiego do Staromiejskiej. Ponadto powstaje koncepcja budowy odcinka od ul. Nowy Świat do ul. Kochanowskiego. W planach jest modernizacja nawierzchni szlaku rowerowego w rejonie Lasu Łabędzkiego, od ul. Granicznej do Bażanciej – miasto jest w trakcie pozyskiwania praw do dysponowania gruntami.

Ponadto wybrano wykonawcę dokumentacji ciągu pieszo-rowerowego łączącego ul. Pszczyńską z Kujawską. Prace planowane są również na ul. Portowej, na około 1 km odcinku od istniejącej drogi dla rowerów do przejścia dla pieszych przy skrzyżowaniu z ul. Staromiejską. Realizacja będzie możliwa po zakończeniu prac związanych z budową nowego wodociągu, być może w drugiej połowie 2022 r.

Wkrótce miasto zamierza rozpocząć projektowanie odcinka trasy rowerowej w śladzie dawnej kolejki wąskotorowej do Rud Raciborskich, od ul. Łanowej do ul. Knurowskiej (ok. 1,6 km). Trwa również analiza możliwości budowy trasy rowerowej w śladzie kolejki od ul. Kujawskiej do Robotniczej

Do końca 2022 r. powinna być gotowa dokumentacja skrzyżowania ulic: Staromiejskiej, Strzelców Bytomskich i Głównej, przy którym również powstanie ścieżka rowerowa,

Przebieg istniejących tras rowerowych oraz miejsca lokalizacji infrastruktury rowerowej (stojaki rowerowe, stacje napraw rowerów) miasto odwzorowuje w miejskim systemie informacji przestrzennej pod adresem msip.gliwice.eu, w „geoportalu rowerzysty”.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Drogi i komunikacja
css.php
Copyright © 2024