– Dla ciepłownictwa w UE i Polsce nie ma innej drogi niż dekarbonizacja – mówi Piotr Górnik, prezes zarządu Fortum Power and Heat Polska. Dziś wciąż trzy czwarte europejskiego ciepła jest wytwarzane ze źródeł opartych na paliwach kopalnych. Proces rezygnacji z nich wymaga przyspieszenia m.in. ze względu na nowe uwarunkowania geopolityczne po wybuchu wojny w Ukrainie, a także środowiskowe wymogi UE. Zdaniem eksperta jednym ze sposobów, który może ułatwić zieloną transformację sektora ciepłowniczego, jest większe wykorzystanie odpadów do produkcji ciepła.
Przełom roku to czas podsumowań. Niemal każdy wykonuje bilans, analizuje przeszłość i planuje co najmniej najbliższą przyszłość. Poprosiliśmy kilku ekspertów o podzielenie się branżowymi spostrzeżeniami. Dominują świadomość problemów i trudnej sytuacji, a zarazem umiarkowany optymizm.
System kaucyjny pozwala zebrać ok. 90 proc. opakowań po napojach. Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) apeluje o pilne zakończenie prac nad jego wdrożeniem w Polsce. To ważne dla bezpieczeństwa surowcowego naszego kraju, rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym, redukcji importu i ponownego wykorzystania surowców, które zostały już wprowadzone na rynek.
- Może nie jest potrzebny aż stan wojenny w gospodarce odpadami, ale na pewno stan podwyższonej gotowości. Pora też wewnętrzne spory między interesariuszami systemu, a poprawę stanu gospodarki odpadami oprzeć o solidne fundamenty finansowe – konstatowali uczestnicy debaty „Gospodarka odpadami w czasach kryzysu”.