- Ponad połowa odpadów z tzw. żółtego worka nie kwalifikuje się do recyklingu - nie ma na nie zbytu, nie ma technologii zagospodarowania. Jedną z głównych przyczyn jest brak ekoprojektowania. Gdyby te opakowania czy produkty były ekoprojketowane czyli przygotowane tak aby nadawały się do recyklingu wtedy materiał wróciłby do obiegu zamkniętego - mówi Piotr Szewczyk przewodniczący Rady RIPOK oraz Dyrektor ZUOK „Orli Staw”.
Zmiany dotyczące systemu kaucyjnego i ROP wpłyną niewątpliwie na zaburzenie względnej równowagi na rynku odpadowym. Branża boryka się także z wieloma innymi trudnościami, m.in. związanymi pozwoleniami zintegrowanymi i z decyzjami środowiskowymi, na które czasem trzeba czekać nawet 3-4 lata. Między innymi o tym rozmawiamy z Krzysztofem Kawczyńskim z Krajowej Izby Gospodarczej.
Jaki jest wpływ pandemii i wojny na branżę komunalną? Czy KPO oznacza zastrzyk pieniędzy dla branży? Jakie są priorytety rozwoju w obszarze komunalnym? To tylko wybrane pytania, na które odpowiedzi poszukiwać będą eksperci zaproszeni do udziału w drugiej sesji pierwszego dnia Międzynarodowego Kongresu Ochrony Środowiska ENVICON. Kongres odbędzie się w Poznaniu w dniach 18 i 19 października.
Zapraszamy do śledzenia konferencji on-line: "System kaucyjny elementem polskiego ROP" Wydarzenie rozpocznie się 24 czerwca o godnie 9:00
Objęcie puszek kaucją zmniejszy o 2/3 strumień odpadów z aluminium, jednego z najcenniejszych surowców wtórnych; oznacza to 600 mln zł strat dla sortowni odpadów oraz obrotu komercyjnego - przekonuje prezes fundacji RECAL Jacek Wodzisławski.