Górno i Bieliny zbudują kanalizację. Umowy podpisane

Górno i Bieliny zbudują kanalizację. Umowy podpisane
sm
04.05.2018, o godz. 9:17
czas czytania: około 3 minut
0

Budowa sieci wodociągowych i kanalizacyjnych oraz rozbudowa i modernizacja istniejących oczyszczalni ścieków – marszałek województwa świętokrzyskiego w Górnie, Bielinach i Nowej Słupi podpisał umowy na realizację inwestycji związanych z gospodarką wodno-ściekową.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Górno zbuduje oczyszczalnię

W gminie Górno powstanie sieć kanalizacyjna i oczyszczalnia ścieków. Inwestycja ma na celu zwiększenie liczby osób korzystających z systemu oczyszczania ścieków w aglomeracji Skorzeszyce. Dzięki tej inwestycji blisko 3,5 tysiąca mieszkańców z terenu gminy Górno uzyska możliwość podłączenia do sieci kanalizacyjnej.

Powstanie nowoczesna oczyszczalnia ścieków w Skorzeszycach i kanalizacja sanitarna w Woli Jachowej oraz Górnie. Zamontowany zostanie także inteligentny system zarządzania sieciami wodno-kanalizacyjnymi. W poniedziałek 30 kwietnia umowę podpisali wójt gminy Górno Przemysław Łysak i marszałek województwa świętokrzyskiego, Adam Jarubas.

Całkowity koszt budowy kanalizacji w Woli Jachowej, Skorzeszycach i części Górna oraz oczyszczalni ścieków w Skorzeszycach to ponad 40 milionów złotych. Gmina pozyskała na ten cel 25 mln zł dotacji.

Bieliny zadbają o otulinę parku

Pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na realizację zadania pn. „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w otulinie Cisowsko-Orłowińskiego Parku Krajobrazowego na terenie gminy Bieliny i Łagów” otrzyma również gmina Bieliny.

Inwestycja umożliwi podłączenie do kanalizacji sanitarnej mieszańców Makoszyna, Belna, Lechowa, Górek Napękowskich i Napękowa. Przedsięwzięcie obejmie także budowę sieci kanalizacyjnej na terenie gminy Łagów w miejscowości Lechówek. Działania projektowe obejmują budowę 35,37 km kanalizacji sanitarnej z czego 30,94 km na terenie gminy Bieliny oraz 4,43 km na terenie gminy Łagów.

To długo oczekiwana przez mieszkańców inwestycja, która poprawi jakość życia i funkcjonowania, pozytywnie wpłynie na bezpieczeństwo ekologiczne oraz efektywne i oszczędne korzystanie z zasobów wodnych. Kwota dofinansowania projektu to 16 mln zł, co stanowi 80% kosztów kwalifikowalnych.

Dotychczas nie było sieci kanalizacyjnej w miejscowościach leżących w południowej części gminy Bieliny m.in. z powodu braku oczyszczalni, która mogłaby obsługiwać ten teren.
Nowoczesna i szczelna sieć zapewni oszczędności wody, a zastosowanie systemu monitoringu i sterowania pozwolą szybko wykazywać sytuacje awaryjne. Wykorzystanie inteligentnych systemów zarządzania siecią kanalizacyjną pozwoli optymalizować pracę urządzeń w całym procesie odprowadzania i oczyszczania ścieków, a przez to oszczędzać energię.

Realizacja inwestycji w kilkuletniej perspektywie przyczyni się do podniesienia wskaźnika skanalizowania terenu gminy do 90%. Obecnie wynosi on ok. 63%.

Nowa Słupia rozbuduje sieć

W ramach Działania 4.3. Gospodarka wodno–ściekowa w gminie Nowa Słupia przebudowania zostanie istniejąca oczyszczalnia ścieków, która znajduje się w Starej Słupi. Na terenie gminy rozbudowana zostanie także sieć wodno–kanalizacyjna. Kolejna podpisana umowa dotyczy rozbudowy sieci kanalizacji sanitarnej w aglomeracji Rudki i aglomeracji Nowa Słupia. Uzupełniona zostanie również sieć wodociągowa na terenie gminy. O tej inwestycji pisaliśmy wcześniej – kliknij.

Projekty uzyskały dofinansowanie w ramach Działania 4.3 Gospodarka wodno-ściekowa Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.

Marszałek Adam Jarubas podpisał także umowę na rozbudowę i przebudowę Muzeum Starożytnego Hutnictwa w Nowej Słupi, a także przygotowanie nowych ekspozycji, które mają zapewnić poznawanie historii pradawnych hutników poprzez scenografię, multimedialne i interaktywne instalacje, bazujące na potencjale endogenicznym obszaru.

źródło: świętokrzyskie.pro, bieliny.pl

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024