PILNE!

Z informacji o wyniku naboru na stanowisko Głównego Inspektora Ochrony Środowiska opublikowanej na stronie KPRM wynika, iż nowym GIOŚ zostanie Joanna Piekutowska

Gospodarka o obiegu zamkniętym w codziennej pracy zarządcy zieleni. Czas uporządkować wiedzę

Gospodarka o obiegu zamkniętym w codziennej pracy zarządcy zieleni. Czas uporządkować wiedzę
Judyta Więcławska
12.02.2024, o godz. 11:51
czas czytania: około 4 minut
0

Uciekamy od gospodarki liniowej, bazującej na ciągłym wzroście i powiększającym się zużyciu surowców oraz wolumenu odpadów. Model cyrkularny, czyli inaczej gospodarka o obiegu zamkniętym, to droga którą musimy podążać. Również w odniesieniu do zarządzania miejskimi terenami zieleni. Co warto wiedzieć? Odpowiedź na to pytanie padnie w ramach szkolenia online miesięcznika "Zieleń Miejska", które już 22 lutego.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Gospodarka o obiegu zamkniętym wkracza do każdej dziedziny życia. Jest nie tyle opcją, co koniecznością, również w odniesieniu do zarządzania miejskimi terenami zieleni. Czym jest? Jak ją zdefiniować? Jak wdrożyć w życie? Po co? Pytania się mnożą, najwyższa pora usystematyzować wiedzę w tym zakresie.

Praktyczne ujęcie tematu

– Minimalizacja zużycia surowców, sięganie po produkty z recyklingu, zmniejszenie strumienia odpadów, ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i tworzenie zamkniętej pętli procesów to wyzwania przed którymi dziś stoimy. Jakie działania podejmować w myśl gospodarki o obiegu zamkniętym w codziennej pracy zarządców zieleni miejskiej? Podpowiemy na najnowszym szkoleniu, które odbędzie się 22 lutego na platformie Zoom – zaprasza Judyta Więcławska, redaktor prowadząca miesięcznik “Zieleń Miejska”, organizator wydarzenia.

W naszym spotkaniu weźmie udział grono specjalistów, dla których “GOZ”, “zero waste” czy “ograniczanie emisji” to nie puste hasła, a codzienność. Głos zabiorą: Wojciech Januszczyk, architekt krajobrazu (Fundacja Krajobrazy), dr inż. Wojciech Słomka, specjalista ds. ochrony środowiska, Michał Szafraniec, specjalista ds. komunikacji społecznej (Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach), Małgorzata Dudek-Grzegorzewska, główna specjalistka ds. koordynacji ogrodniczej, koordynatorka ds. ukwieceń i roślin ozdobnych (Zarząd Zieleni m.st. Warszawy), Anna Michałowska, technolog wody, inżynier środowiska i hydrolog, Aleksander Lech, architekt krajobrazu (Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu), Weronika Marcol, architekt krajobrazu (Polskie Stowarzyszenie “Dachy Zielone”).

 

Miasto z papieru

Makulatura jest jednym z najmniej zagospodarowanych odpadów. Produkcja tony papieru wymaga ścięcia i przetworzenia 17 dojrzałych drzew. Przewiduje się, że do 2030 r. globalne zapotrzebowanie na papier wzrośnie dwukrotnie. – Polak, każdego roku zużywa 143 kg tego materiału, co plasuje Polskę na 19 miejscu w świecie pod względem zużycia papieru. Należy również dodać, że przemysł papierniczy jest przemysłem wysokoemisyjnych i zużywającym znaczne ilości czystej wody. W dobie zmian klimatu i konieczności ochrony zieleni, podjęcie działań zmierzających do ograniczenia produkcji papieru oraz wykorzystanie makulatury stwarza duże wyzwania, z którym będziemy musieli się zmierzyć. W prezentacji zostaną przedstawione propozycje wykorzystania tego odpadu w tym zastosowanie w kompostowniach. – zapowiada swą prelekcję dr inż. Wojciech Słomka.

Owce na etacie

W ramach szkolenia zaplanowano wykład “Naturalne koszenie w obiegu zamkniętym – o tym jak Katowice zatrudniły owce”. Katowice to kilkaset hektarów zieleni urządzonej i nie urządzonej, które co roku podlegają pracom pielęgnacyjnym, w tym koszeniu trawy na terenach utrzymywanych przez Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach. – Do tej pory koszenie odbywało się mechanicznie, jednak w 2023 r. miasto postanowiło pilotażowo wypróbować naturalną metodę koszenia z pomocą stada owiec. Istotnym elementem pilotażu było wykorzystanie owiec na terenach w pobliżu zabudowy miejskiej w celu zbadania odbioru społecznego, a przede wszystkim efektów naturalnego koszenia w środowisku miejskim. – informuje Michał Szafraniec. 

Przygarnij kwiatka

Czym jest akcja “Przygarnij kwiatka”, która cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców Warszawy? Kto był jej inicjatorem? Co można zyskać? I czy można ją zaliczyć do gospodarki obiegu zamkniętego? Warszawiacy – dwa razy w roku – mogą odebrać rośliny pochodzące z miejskich rabat, by upiększyć swoje ogrody, balkony i tarasy. Stołeczne ukwiecenia są bogate i różnorodne. Przy ulicach, w parkach, skwerach i zieleńcach możemy podziwiać kilka form elementów ozdobnych. Czym się charakteryzują i czemu coraz częściej ogrodnicy ZZW stawiają na założenia wieloletnie lub hybrydowe. Szczegóły tej wyjątkowej inicjatywy przedstawi koordynatorka ds. ukwieceń i roślin ozdobnych Zarządu Zieleni m.st. Warszawy Małgorzata Dudek-Grzegorzewska.

Woda opadowa w mieście

“Zagospodarowanie wód opadowych w mieście w kontekście zgód wodnoprawnych – wyzwanie czy szansa?” – to temat, który przedstawi Anna Michałowska. Co w prezentacji?  Przykładowe rozwiązania w zakresie zagospodarowania i wykorzystania wód opadowych w przestrzeni miejskiej, w kontekście wymogów wynikających z ustawy Prawo wodne – związanych z uzyskaniem zgód wodnoprawnych.

Studium przypadku – Zielony dach Økern Portal

Uczestnik szkolenia będzie mógł się zapoznać z nagrodzonym w 2021 r. nagrodą Scandinavian Green Roof Award projektem zielonego dachu Økern Portal w Oslo. W prelekcji, Weronika Marcol, zaprezentuje poszczególne części zielonego dachu, opowie o procesie jego projektowania oraz powstawania oraz o norweskich przepisach i wymogach, które obiekt musiał spełnić. Opowie o elementach gospodarki o obiegu zamkniętym, które zastosowano w projekcie, o tym, dlaczego obiekt jest przyjazny dla natury, klimatu i lokalnej społeczności oraz jakie przynosi to korzyści inwestorowi.

Zapisy

Rejestracja na wydarzenie odbywa się tutaj: https://forummiastoznatury.abrys.pl/

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

DSK BIOODPADY 2024 [AD1d ODPADY] 16.01-27.02.24

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024