


![Koszty coraz wyższe, przychody coraz mniejsze. Tak dziś wygląda gospodarka odpadami [WIDEO]](https://portalkomunalny.pl/wp-content/uploads/2026/06/226a2526-768x512.jpg.pagespeed.ce.QV0z8u3iuR.jpg)

Blisko jedna trzecia skontrolowanych przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska gmin nie poddawało recyklingowi papieru czy tworzyw sztucznych w odpowiednim stopniu. Inspekcja od lipca do listopada prowadziła kontrolę w 283 samorządach i w 10 związkach międzygminnych.
Od stycznia mieszkańcy Rudy Śląskiej zapłacą mniej za odbiór odpadów zbieranych w sposób selektywny. Z takim wnioskiem wystąpiła prezydent Grażyna Dziedzic, która zaproponowała obniżenie stawki o 1 zł. Rudzcy radni poszli krok dalej i zdecydowali obniżyć stawkę jeszcze o kolejną złotówkę.
Gminy powinny rozważyć, czy możliwe jest powstrzymanie się od podejmowania nowych uchwał w sprawie wysokości stawki opłaty do czasu wskazania przez ustawodawcę górnej granicy tej stawki - sugeruje dr Adam Krzywoń w analizie prawnej dla Rządowego Centrum Legislacji.
Związek Międzygminny „Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej” porozumiał się z Remondis Sanitech Poznań Sp. z o.o. i współpracującymi z nim firmami w sprawie przedłużenia, na okres po 1 stycznia 2014 r. obowiązywania dotychczasowej umowy na odbiór i zagospodarowanie odpadów w 15 sektorach, w których do tej pory nie rozstrzygnięto przetargu.
System recyklingu zużytego sprzętu funkcjonuje w Polsce już 8 lat. Na jego organizację, w celu zagwarantowania zbiórki unijnego wymogu 4 kg elektroodpadów na mieszkańca, producenci wyłożyli do tej pory 600 mln złotych.











