
![Koszty coraz wyższe, przychody coraz mniejsze. Tak dziś wygląda gospodarka odpadami [WIDEO]](https://portalkomunalny.pl/wp-content/uploads/2026/06/226a2526-768x512.jpg.pagespeed.ce.QV0z8u3iuR.jpg)



W wielu gminach w Polsce rosną opłaty dla mieszkańców za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Część miast zdecydowała się na wprowadzenie metody obliczania stawki za śmieci według zużycia wody, inne – na system hybrydowy bądź „od gospodarstwa domowego”.
Rynek przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE) w Polsce, mimo kilkunastu lat funkcjonowania i radykalnych zmian, czekają kolejne wyzwania. Szara strefa z roku na rok maleje, ale potrzebne są stabilne prawo i jasna strategia. Pomóc mogą także przepisy o rozszerzonej odpowiedzialności producentów.
Zainicjowaliśmy budowę dużej instalacji do utylizacji odpadów medycznych, co powinno spowodować spadek cen ich odbioru np. ze szpitali i Domów Pomocy Społecznej - powiedział w środę na senackiej Komisji Środowiska wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.
Stołeczni radni Prawa i Sprawiedliwości chcą rozliczyć prezydenta Rafała Trzaskowskiego za kampanię reklamową ws. podwyżki opłat za wywóz odpadów. Ratusz wydał na nią niemal 1 mln zł.
Ok. 1300 osób podpisało się pod protestem przeciw budowie spalarni śmieci w EC Siekierki. Tymczasem właściciel elektrociepłowni PGNiG Termika przekonuje, że budowa bloku, w którym byłyby spalane odpady, to tylko jedna z rozważanych koncepcji.











