


![Koszty coraz wyższe, przychody coraz mniejsze. Tak dziś wygląda gospodarka odpadami [WIDEO]](https://portalkomunalny.pl/wp-content/uploads/2026/06/226a2526-768x512.jpg.pagespeed.ce.QV0z8u3iuR.jpg)

Miejska spółka MPO podpisała w poniedziałek umowę na rozbudowę Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych. Warszawa zyska największą w kraju, nowoczesną spalarnię, która zasili w ciepło i energię elektryczną kilkanaście tysięcy gospodarstw - przekazał stołeczny magistrat.
Organizacja "Czysty region", skupiająca 11 gmin województwa opolskiego podnosi od nowego roku o 25 proc. opłaty za odbiór odpadów komunalnych. Radni miasta Opole zgodzili się na podwyżkę w wysokości blisko 50 procent.
Samorządy alarmują, że osiągnięcie wymaganych poziomów recyklingu odpadów komunalnych liczonych na nowych zasadach może przekraczać ich możliwości budżetowe i skutkować karami. Przedstawiciele branży recyklingu i ekolodzy obawiają się, że obniżenie poziomów w najbliższych latach pozbawi ich surowca do produkcji.
O 6 zł od osoby podwyższono opłatę za odbiór śmieci w Kaliszu. Zrezygnowano z ustalenia stawki uzależnionej od zużycia wody; wybrano metodę naliczania opłaty od osoby.
Od 1 kwietnia przyszłego roku mieszkańcy Warszawy zapłacą więcej za zagospodarowanie odpadów. W czwartek Rada Warszawy głosami KO przyjęła uchwałę w tej sprawie. Średnio, co miesiąc wywóz śmieci będzie kosztował jednego warszawiaka ok. 50 zł, np. czteroosobowa rodzina zapłaci - 200 zł.











