




Resort środowiska w ramach walki z plagą pożarów odpadów wprowadza m.in. zabezpieczenia finansowe dla gospodarujących odpadami. Każdy, kto działa w oparciu o pozwolenie na zbieranie i przetwarzanie odpadów będzie musiał zabezpieczyć roszczenia na wypadek pokrycia kosztów usunięcia śmieci. Kwoty zabezpieczenia mogą sięgać nawet 150 mln zł. Szacuje się, że nowe obowiązki obejmą aż 15 tys. firm w Polsce.
Po co płacić za profesjonalne zagospodarowanie odpadów, jeśli za darmo można je wyrzucić w lesie? Z takiego założenia wyszli pracownicy pewnej firmy budowlanej. Mężczyźni pozbyli się odpadów w krzakach, nie wiedząc, że wszystko nagrywa kamera. Internauci domagają się zadośćuczynienia, sprawą zajęła się policja.
W Poznaniu strażnicy miejscy i kontrolerzy Związku Międzygminnego GOAP będą wspólnie sprawdzać, jak poznaniacy wywiązują się z deklaracji o segregowaniu odpadów. Kontrolerzy wejdą na posesje i sprawdzą, czy znajdują się tam niezbędne pojemniki na śmieci.
Podkarpackie gminy mają problem z zagospodarowaniem odpadów komunalnych. Nie mogą ich wywozić poza swój region, a przeznaczona dla nich spalarnia w Rzeszowie jeszcze nie działa.
Do publicznych konsultacji trafił właśnie projekt nowelizacji ustawy o czystości i porządku w gminach, który resort środowiska przedstawił w piątek. Nowela zakłada czterokrotnie wyższą opłatę śmieciową za niesegregowanie odpadów komunalnych. Nowością jest też rozdzielenie przetargów na odbiór i zagospodarowanie odpadów.











