II Ogólnopolska Konferencja Smart City w Bydgoszczy. Droga ku nowoczesności

II Ogólnopolska Konferencja Smart City w Bydgoszczy. Droga ku nowoczesności
R.G.
18.06.2024, o godz. 11:30
czas czytania: około 3 minut
0

Dziś, 18 czerwca br., w Bydgoszczy odbywa się II Ogólnopolska Konferencja pn.: “Bydgoszcz Smart City. Rozwiązania, realizacje i perspektywy rozwoju”. Zasadniczym celem wydarzenia jest prezentacja nowoopracowanych, zrealizowanych i wdrożonych do eksploatacji rozwiązań dla branży wod-kan ze szczególnym uwzględnieniem systemów z obszaru smart w obliczu wyzwań przyszłości, w tym zmian klimatycznych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

– Podczas dzisiejszej konferencji przyjrzymy się wielu aspektom naszego rozwoju i naszej pracy – powiedział podczas otwarcia Stanisław Drzewiecki, Prezes Zarządu Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Bydgoszczy. – Dokonamy też podsumowania tego, co już się stało. Przyjrzymy się zatem naszym realizacjom, ze szczególnym uwzględnieniem doświadczeń z ośmiu ostatnich lat. Podejmiemy również tematykę dotyczącą wymagań Unii Europejskiej w kontekście naszych działań. Drugą część dzisiejszej konferencji poświęcimy natomiast w całości tematyce wdrażania systemów “smart” jako drodze do inteligentnego zarządzania zasobami, takimi jak woda pitna. Wszystko to w kontekście widocznych już zmian klimatu i zagrożeń związanymi z niedoborami wody – dodał.

Współpraca MWiK z Politechniką Bydgoską

Do zagrożeń klimatycznych i szans związanych z wdrażaniem nowoczesnych technologii, a także do współpracy z MWiK w Bydgoszczy nawiązał dr hab. inż. Szymon Różański prorektor ds. rozwoju Politechniki Bydgoskiej.

– Nie wiadomo jak przyszłe pokolenia nazywać będą naszą epokę. Jedno jest jednak pewne: żyjemy w epoce antropocenu – mówił prorektor Politechniki Bydgoskiej. – Wkrótce aż 70% globalnej ludzkiej populacji żyć będzie w miastach, dlatego nowoczesne technologie, przemyślane strategie i metody gospodarowania i ochrony zasobów wodnych należy wdrażać już dziś. A doświadczenia gromadzone przy realizacji zadań wspólnie ze spółką Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy są po prostu bezcenne i warto podążać tą drogą rozwoju – zaznaczył.

Bydgoska droga do retencji wód opadowych

W dalszej części konferencji, prezes Zarządu MWiK w Bydgoszczy Stanisław Drzewiecki dokonał prezentacji i omówienia kolejnych etapów rozwoju systemu kanalizacji deszczowej w mieście.

– Rozwój systemu odprowadzania, retencjonowania i zagospodarowania wód opadowych w Bydgoszczy trwa nie od dziś – mówił prezes MWiK. –  To praca kontynuowana od co najmniej 2000 r., kiedy to powstał pierwszy “Program Ogólny Kanalizacji Deszczowej”, a w dalszej kolejności wdrożone zostały inwestycje w ramach dwóch innych projektów pod wspólną nazwą: “Bydgoski System Wodociągowy i Kanalizacyjny”, ze szczególnym uwzględnianiem odprowadzenia wód opadowych poza obszary stref ochronnych ujęć wody i budowy oczyszczalni wód opadowych na wylotach do rzek.

Następnym krokiem w ramach powyższego procesu było wdrożenie programu rozproszonej retencji w ramach projektu pn.: “Budowa i przebudowa kanalizacji deszczowej i dostosowanie sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych, na terenie miasta Bydgoszczy”, w ramach którego powstało m.in. ponad 80 urządzeń do retencjonowania i zagospodarowania wód opadowych, o łącznej pojemności ponad 19 tys. m3 a ponad 90 km sieci zostało poddanych renowacji.

– Taki więc, bydgoska droga rozwoju systemu gospodarowania wodami opadowymi to przejście z systemu opartego niemal wyłącznie na odprowadzaniu wód opadowych kanałami do rzek, na zrównoważony system oparty o retencję i wtórne wykorzystanie wód opadowych, monitorowanie i inteligentne sterowanie systemem – wyjaśniał prezes Drzewiecki.

Kolejne wystąpienie pt.: “Pieniądze unijne – kryteria oceny i kwalifikacji projektów” przedstawił natomiast Piotr Czarnocki, przedstawiciel Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Bydgoszcz i perspektywa systemów smart 

Przed uczestnikami dzisiejszej konferencji jeszcze: prezentacja pt.: “Podsumowanie realizacji projektu “Budowa i przebudowa kanalizacji deszczowej i dostosowanie sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych na terenie miasta Bydgoszczy” przygotowana przez Jakuba Wysockiego z MWiK w Bydgoszczy, wystąpienie pt.: “Eksploatacja zbiorników retencyjnych w aspekcie jakości wód deszczowych” Agnieszki Cendrowskiej (MWiK w Bydgoszczy), prezentacja pt.: “Wykorzystanie modelu hydrodynamicznego w planowaniu retencji” Aleksandry Rajczyk (MWiK w Bydgoszczy), wystąpienie “Aplikacja GIS jako wsparcie dla efektywnego zarządzania sieciami wodno-kanalizacyjnymi” autorstwa Piotra Cienina (MWiK w Bydgoszczy), prezentacja pt.: “Przyszłość Odwodnienia Miejskiego: Wdrożenie Systemu FutureCityFlow dla Inteligentnego Sterowania Retencją Zbiornikową w Bydgoszczy” przygotowana przez Adriana Baranowskiego (DHI Polska), a następnie wodny Panel dyskusyjny, a także popołudniowy blok wystąpień pt.: “Rozwiązania smart w sektorze wodociągowym”.

1718701226123
1718701226210
1718701576728

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024