Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

II Ogólnopolska Konferencja Smart City w Bydgoszczy. Droga ku nowoczesności

II Ogólnopolska Konferencja Smart City w Bydgoszczy. Droga ku nowoczesności
R.G.
18.06.2024, o godz. 11:30
czas czytania: około 3 minut
0

Dziś, 18 czerwca br., w Bydgoszczy odbywa się II Ogólnopolska Konferencja pn.: “Bydgoszcz Smart City. Rozwiązania, realizacje i perspektywy rozwoju”. Zasadniczym celem wydarzenia jest prezentacja nowoopracowanych, zrealizowanych i wdrożonych do eksploatacji rozwiązań dla branży wod-kan ze szczególnym uwzględnieniem systemów z obszaru smart w obliczu wyzwań przyszłości, w tym zmian klimatycznych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

– Podczas dzisiejszej konferencji przyjrzymy się wielu aspektom naszego rozwoju i naszej pracy – powiedział podczas otwarcia Stanisław Drzewiecki, Prezes Zarządu Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Bydgoszczy. – Dokonamy też podsumowania tego, co już się stało. Przyjrzymy się zatem naszym realizacjom, ze szczególnym uwzględnieniem doświadczeń z ośmiu ostatnich lat. Podejmiemy również tematykę dotyczącą wymagań Unii Europejskiej w kontekście naszych działań. Drugą część dzisiejszej konferencji poświęcimy natomiast w całości tematyce wdrażania systemów “smart” jako drodze do inteligentnego zarządzania zasobami, takimi jak woda pitna. Wszystko to w kontekście widocznych już zmian klimatu i zagrożeń związanymi z niedoborami wody – dodał.

Współpraca MWiK z Politechniką Bydgoską

Do zagrożeń klimatycznych i szans związanych z wdrażaniem nowoczesnych technologii, a także do współpracy z MWiK w Bydgoszczy nawiązał dr hab. inż. Szymon Różański prorektor ds. rozwoju Politechniki Bydgoskiej.

– Nie wiadomo jak przyszłe pokolenia nazywać będą naszą epokę. Jedno jest jednak pewne: żyjemy w epoce antropocenu – mówił prorektor Politechniki Bydgoskiej. – Wkrótce aż 70% globalnej ludzkiej populacji żyć będzie w miastach, dlatego nowoczesne technologie, przemyślane strategie i metody gospodarowania i ochrony zasobów wodnych należy wdrażać już dziś. A doświadczenia gromadzone przy realizacji zadań wspólnie ze spółką Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy są po prostu bezcenne i warto podążać tą drogą rozwoju – zaznaczył.

Bydgoska droga do retencji wód opadowych

W dalszej części konferencji, prezes Zarządu MWiK w Bydgoszczy Stanisław Drzewiecki dokonał prezentacji i omówienia kolejnych etapów rozwoju systemu kanalizacji deszczowej w mieście.

– Rozwój systemu odprowadzania, retencjonowania i zagospodarowania wód opadowych w Bydgoszczy trwa nie od dziś – mówił prezes MWiK. –  To praca kontynuowana od co najmniej 2000 r., kiedy to powstał pierwszy “Program Ogólny Kanalizacji Deszczowej”, a w dalszej kolejności wdrożone zostały inwestycje w ramach dwóch innych projektów pod wspólną nazwą: “Bydgoski System Wodociągowy i Kanalizacyjny”, ze szczególnym uwzględnianiem odprowadzenia wód opadowych poza obszary stref ochronnych ujęć wody i budowy oczyszczalni wód opadowych na wylotach do rzek.

Następnym krokiem w ramach powyższego procesu było wdrożenie programu rozproszonej retencji w ramach projektu pn.: “Budowa i przebudowa kanalizacji deszczowej i dostosowanie sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych, na terenie miasta Bydgoszczy”, w ramach którego powstało m.in. ponad 80 urządzeń do retencjonowania i zagospodarowania wód opadowych, o łącznej pojemności ponad 19 tys. m3 a ponad 90 km sieci zostało poddanych renowacji.

– Taki więc, bydgoska droga rozwoju systemu gospodarowania wodami opadowymi to przejście z systemu opartego niemal wyłącznie na odprowadzaniu wód opadowych kanałami do rzek, na zrównoważony system oparty o retencję i wtórne wykorzystanie wód opadowych, monitorowanie i inteligentne sterowanie systemem – wyjaśniał prezes Drzewiecki.

Kolejne wystąpienie pt.: “Pieniądze unijne – kryteria oceny i kwalifikacji projektów” przedstawił natomiast Piotr Czarnocki, przedstawiciel Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Bydgoszcz i perspektywa systemów smart 

Przed uczestnikami dzisiejszej konferencji jeszcze: prezentacja pt.: “Podsumowanie realizacji projektu “Budowa i przebudowa kanalizacji deszczowej i dostosowanie sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych na terenie miasta Bydgoszczy” przygotowana przez Jakuba Wysockiego z MWiK w Bydgoszczy, wystąpienie pt.: “Eksploatacja zbiorników retencyjnych w aspekcie jakości wód deszczowych” Agnieszki Cendrowskiej (MWiK w Bydgoszczy), prezentacja pt.: “Wykorzystanie modelu hydrodynamicznego w planowaniu retencji” Aleksandry Rajczyk (MWiK w Bydgoszczy), wystąpienie “Aplikacja GIS jako wsparcie dla efektywnego zarządzania sieciami wodno-kanalizacyjnymi” autorstwa Piotra Cienina (MWiK w Bydgoszczy), prezentacja pt.: “Przyszłość Odwodnienia Miejskiego: Wdrożenie Systemu FutureCityFlow dla Inteligentnego Sterowania Retencją Zbiornikową w Bydgoszczy” przygotowana przez Adriana Baranowskiego (DHI Polska), a następnie wodny Panel dyskusyjny, a także popołudniowy blok wystąpień pt.: “Rozwiązania smart w sektorze wodociągowym”.

1718701226123
1718701226210
1718701576728

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1D AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024