Według mieszkańców polskich miast nowoczesne aglomeracje powinny się cechować przede wszystkim dostępnymi cenowo i dobrej jakości mieszkaniami do kupienia bądź na wynajem, sprawnym transportem publicznym oraz dbałością o środowisko – pokazuje badanie przeprowadzone przez ThinkCo i Otodom na potrzeby raportu „Innowacyjne miasta – życie, praca i mieszkanie przyszłości”.
Rosnące koszty energii skłaniają włodarzy polskich miast do przyspieszenia inwestycji w inteligentne i energooszczędne rozwiązania. Dzięki zmianie w oświetleniu czy uszczelnieniu systemów wodnych samorządy miejskie mogą zredukować koszty nawet o 70 proc. Inwestycje przekładają się też na zmniejszenie kosztów dla gospodarstw domowych i zadowolenie mieszkańców, co staje się coraz ważniejsze dla inwestorów szukających lokalizacji dla swoich projektów. Co ciekawe, w rozwiązania z zakresu smart city chętnie inwestują także mniejsze miejscowości.
Bezpieczeństwo w miastach to szerokie zagadnienie, na które składa się m.in. przestępczość, wypadki na drogach, infrastruktura krytyczna, zagrożenia naturalne czy nieprzewidziane sytuacje kryzysowe, a taką okazała się w ostatnich miesiącach wojna w Ukrainie i masowa migracja uchodźców zza wschodniej granicy. Jej główny ciężar wzięły na siebie właśnie polskie miasta, których populacja w krótkim czasie skokowo wzrosła. To zaś pociągnęło za sobą nowe wyzwania, także w obszarze bezpieczeństwa. W zarządzaniu tym obszarem miasta coraz częściej wspiera sektor prywatny i nowoczesne technologie, bazujące na algorytmach sztucznej inteligencji i analizie ogromnych zbiorów danych w czasie rzeczywistym.
Susza, ocieplenie klimatu, nasilające się pogodowe anomalia coraz mocniej oddziałują na aglomeracje miejskie. W tej sytuacji konieczne jest podejmowanie działań zmierzających do kompensacji skutków i przeciwdziałania procesom, których ostatecznym efektem może być głęboki kryzys cywilizacyjny. W tym kontekście kluczowe jest jak najlepsze wykorzystanie potencjału miast, co wiąże się z niwelowaniem przeszkód w ich efektywnym funkcjonowaniu. Odpowiedzi na pytania dotyczące powyższych kwestii poznają uczestnicy Webinarium pt. Miasto bez barier. Zapraszamy do śledzenia transmisji.
Miasta, które rezygnowały z organizacji BO z powodu COVID-19, wróciły do niego w 2021 roku. Głosowanie na projekty mieszkańców odbyło się w blisko 42% miast powyżej 5 tys. mieszkańców. To aż o jedną trzecią więcej niż rok wcześniej. Mieszkańcy do wydania mieli łącznie ok. 627,5 mln zł – wynika z najnowszego „Barometru budżetu obywatelskiego” opracowanego przez Obserwatorium Polityki Miejskiej Instytutu Rozwoju Miast i Regionów.