1 lipca zakończył się dwuletni okres na dostosowanie tablic i urządzeń reklamowych w oparciu o tzw. uchwałę krajobrazową w Krakowie. Do tego czasu przedsiębiorcy zainteresowani sytuowaniem reklam na terenie Krakowa byli zobowiązani sprawdzić jaka forma i gabaryt nośnika reklamowego są dozwolone w danej strefie. Nośniki, które nie spełniają wytycznych są usuwane z przestrzeni miejskiej.
14-15 czerwca 2022 r. w hotelu The Bridge Wroclaw MGallery odbyło się XIV Smart City Forum. Podczas wydarzenia ponad 400 uczestników wysłuchało merytorycznych wystąpień oraz debat z udziałem włodarzy miast, specjalistów administracji samorządowej oraz prezesów i przedstawicieli kadry zarządzającej firm działających w obszarze smart city.
71 proc. powierzchni Krakowa objęte miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego. Przybyło zieleni, nowych parków i akwenów. Jest więcej ekologicznych środków transportu i ścieżek rowerowych. To tylko wybrane zmiany jakie zaszły w Krakowie. Właśnie ukazał się Raport o stanie gminy Kraków.
Jak wskazują badania dotyczące smart city, bezpieczeństwo jest dla lokalnych społeczności kwestią kluczową. Według CBOS2, aż 89% z nas czuje się w Polsce bezpiecznie, m.in. za sprawą nieustannie ulepszanej technologii wizyjnej. Monitoring może jeszcze skuteczniej odpowiadać na potrzeby mieszkańców. Poza statycznymi, dobrze znanymi urządzeniami montowanymi w przestrzeni publicznej służby mogą sięgać także po dodatkowe wsparcie – kamery nasobne lub systemy audio.
W dotychczasowym stereotypie to wieś była „sielska”, „anielska” i bardziej ekologiczna niż miasta. Paneliści i uczestnicy kwietniowego „Dnia nordyckiego” postarają się jednak przekonać, że już najwyższy czas, by to właśnie miasta przejęły pałeczkę. Bo właśnie na nich spoczywa odpowiedzialność za powodzenie kolejnych faz rewolucji ekologicznej.