Na wczorajszej sesji (27 stycznia) Radni Rady Miasta Lublin uchwalili Strategię Rozwoju Lublina na lata 2022-2030. Najważniejszy miejski dokument wyznacza kierunki rozwoju miasta w najbliższej dekadzie.
Wszędzie ma być blisko. W ciągu kilku minut powinniśmy dojść do sklepu, szkoły, miejsca pracy. Idea 15-minutowych miast ma łączyć w sobie sprawność, wydajność i odpoczynek w małej przestrzeni centrum miast. Jednak nasze aglomeracje są betonowe, bywa, że z przestarzałą infrastrukturą. Czy w takich warunkach można łączyć osiągnięcia techniczne z prawami przyrody? Wiadomo, że życie bez natury, bez kontaktu ze środowiskiem nie jest zadowalające.
Na temat pierwszego w Polsce miasta 15-minutowego, o odejściu od samochodów, wdrażaniu działań promocyjnych oraz fokusie na miejsca rekreacji i wypoczynku z burmistrzem Miasta i Gminy Pleszew, Arkadiuszem Ptakiem, rozmawia Judyta Więcławska.
Rozwój technologiczny sprzyja miastom. Wysokospecjalistyczne osiągnięcia informacyjne i informatyczne wychodzą naprzeciw rosnącym potrzebom aglomeracji. Miasta rosną i potrzebują coraz sprawniejszych i wydajniejszych systemów zarządzania. Zarządzania nie zza biurka, ale realnego, żywego. Systemy muszą być obecne w społeczeństwie i reagować natychmiast na pojawiające się wydarzenia. Człowiek jako jednostka nie jest w stanie sprostać tym wymaganiom. Pomóc mogą inteligentne rozwiązania informatyczne.
W budynku Wydziału Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych Urzędu Miasta Poznania przy ul. Gronowej montowane są specjalne kamery dzięki którym łatwiej będzie ukarać osoby, które nie noszą maseczek