Senacka Komisja Infrastruktury poparła w piątek wszystkie poprawki do ustawy o otwartych danych i ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego. Ustawa ma ułatwić i zwiększyć ponowne wykorzystanie danych publicznych, np. do tworzenia innowacyjnych produktów i usług.
Intuicyjne sprzęty AGD, stanowiska gamingowe lub wielkoformatowe telewizory z doskonałą jakością obrazu i dźwięku – z roku na rok mieszkania i domy Polaków coraz śmielej wypełniają się nowoczesnymi urządzeniami, którymi można sterować za pomocą kilku przycisków w smartfonie. Co jednak kryje się pod pojęciem inteligentnych domów i w jaki sposób one działają?
Inteligentne parkingi i oświetlenie, zarządzanie ruchem drogowym w czasie rzeczywistym, monitoring przestrzeni publicznej czy zdalny odczyt liczników, a w efekcie wyższa jakość życia uwzględniająca aspekty ekologiczne – tak zmieniają się miasta dzięki wdrażaniu rozwiązań z obszaru smart city. Rozwiązania oparte o sztuczną inteligencję i Internet Rzeczy pomagają samorządom sprawniej zarządzać przestrzenią publiczną. Niestety wraz z rozwojem idei inteligentnych miast, obszarem tym coraz częściej interesują się cyberprzestępcy, którzy mogą wyrządzić realne szkody mieszkańcom.
Dalszy rozwój e-usług, kadry dla e-gospodarki i kontynuacja działań na rzecz dostępu do szybkiego internetu to kluczowe zadania cyfryzacji - zapowiedział we wtorek nowy minister odpowiedzialny za informatyzację w KPRM Janusz Cieszyński.
Upływ czasu działa pozytywnie na postęp technologiczny w wielu dziedzinach życia. Jedną z nich jest bez wątpienia zapewnienie oświetlenia zarówno w różnego rodzaju budynkach, jak i przy drogach. Wymuszane jest to po części wzrastającymi potrzebami użytkowników. Inną istotną kwestią jest rosnące zapotrzebowanie z uwagi na stale pomnażającą się liczbę domów, biurowców oraz ulic.