Inwestycje w PSZOK szybko się zwracają [webinar]

Inwestycje w PSZOK szybko się zwracają [webinar]
Bartłomiej Leśniewski
23.05.2023, o godz. 9:00
czas czytania: około 3 minut
0

Prowadzenie PSZOK zbyt często traktowane jest jako dyktowane ustawą „zło konieczne”, które generuje wyłącznie koszty. Tymczasem dobrze prowadzony PSZOK, to czysty zysk. Trzeba jednak nieco zainwestować i przestrzegać określonych reguł gry.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

O warunkach tych opowiemy podczas webinarium „PSZOK: nowe wyzwania, nowe rozwiązania – organizacja, budowa i prowadzenie”. Zapraszamy 31 maja, na godzinę 9.00.

Szczegóły dotyczące webinarium oraz program wydarzenia dostępne są na stronie: pszok.abrys.pl

Co generuje zyski

– W warunkach gminy Jarocin udało się doprowadzić do sytuacji, w której 26 proc. zbieranych przez nas odpadów komunalnych pochodzi właśnie z PSZOK – mówi Witosław Gibasiewicz, prezes Wielkopolskiego Centrum Recyklingu (WCR).

Weronika Nowak, ekspert ds. markeingu WCR podkreśla, że dla firmy WCR to czysty zysk. – Przede wszystkim dzięki PSZOK uzyskujemy dobrze wyselekcjonowany odpad, który nadaje się do recyklingu, np. produkcji kruszywa. Co godne podkreślenia: to odpad, który i tak prędzej czy później trafiłby do nas. Tyle, że musielibyśmy go dodatkowo odnajdować w strumieniu odpadów zmieszanych, byłby mocno zanieczyszczony. Dzięki dobrze prowadzonemu PSZOK udaje się go nam pozyskać tanio i nie ma potrzeby kosztownego i pracochłonnego doczyszczania – mówi Weronika Nowak.

Sposób organizacji

Karol Kaliński, ekspert ds. PSZOK Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw”. podkreśla, że w optyce wielu decydentów PSZOK mieści się wyłącznie w rubryce koszty. – To bardzo krótkowzroczne podejście. Przecież już sam fakt, że klient dowozi odpad do PSZOK powoduje znaczną redukcję kosztów transportu. Dodatkowo dostajemy dość dobry odpad, niezanieczyszczony i nie pozbawiony cennych elementów np. z zakresu ZSEE – dodaje Karol Kaliński.

Podkreśla jednak, że aby PSZOK się opłacał rzeczywiście trzeba w niego zainwestować. – Np. nie zamykać o 15-tej, sprawić by był czynny do 18 tej. Warto też otworzyć na pół dnia w soboty. Potencjalni klienci przecież pracują, mają swoje sprawy w dni robocze. Gdy widzą zamknięty PSZOK, albo odnotowują niedogodne godziny jego urzędowania: zniechęcają się. Tymczasem do korzystania z PSZOK warto zachęcać wszystkimi możliwymi metodami. Gdy klienci zauważą, że zależy nam na ich proekologicznej postawie, wiemy z doświadczenia: odwdzięczają się dobrą współpracą – mówi Krzysztof Kaliński.

Dotacje na PSZOK

Podczas planowanego przez nas podczas webinarium „PSZOK: nowe wyzwania, nowe rozwiązania – organizacja, budowa i prowadzenie” (31 maja, na godz. 9.00) Katarzyna Marzantowicz z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej opowie o programie, w którym można się starać o pieniądze na budowę lub rozbudowę PSZOK. Czas składania wniosków upływa z końcem czerwca. Jakie warunki trzeba spełnić by finansowanie uzyskać? Jakie są dodatkowe instrumenty finansowe na PSZOK?

– Nowe podejście do odpadów budowlanych wytwarzanych przez gospodarstwa domowe, ze szczególnym uwzględnieniem zmian, które zaszły w 2023 będą natomiast jednym z tematów mojego wystąpienia podczas webinarium – zapowiada Izabela Wołosiak z Green Concept.

Szczegóły dotyczące webinarium oraz program wydarzenia dostępne są na stronie: pszok.abrys.pl

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024